Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 8 września 2014

Jak czytać skład karm i krótkie porownanie.

W dzisiejszym poście przybliżę Wam nazewnictwo karm, powiem jak czytać etykietki i porównam dla Was kilka karm.Wiele osób sugeruje się reklamą, ceną a nie składem karmy. Bardzo modne ostatnio są dyskusje na temat karmy Royal Canin więc ona też znalazła się w moim porównaniu (a w zasadzie opakowanie po niej z trudem zdobyte w śmietniku sąsiadów ;) ) Karmy Royal Canin nie mam i nie zamierzam wprowadzać do sprzedaży. Zacznę od nazewnictwa.

Przyjęło się iż karmy niskiej jakości jak Wiskas, Felix, Redigree Pal, Eukenuba, Kitekat, Chapi itp nazywamy karmami marketowymi lub komercyjnymi. W tych karmach nie znajdziemy mięsa a te zwyczajowe 4% to produkty pochodzenia zwierzęcego (w tym słowie kryje się wszystko, odpady zwierzęce, które nie przydadzą się już do niczego, sierść, pazury, kopyta, jelita z zawartością) Produkt ten znajduje się najczęściej na pierwszym lub drugim miejscu w składzie karm. Najczęściej jednak na pierwszym miejscu są zboża które są największym wypełniaczem karmy.

Bardzo ważną sprawą jest kolejność składników w składzie karmy. W przepisach jest powiedziane, że to czego jest najwięcej, musi znajdować się na pierwszym miejscu. Dlatego karma, która ma na pierwszym miejscu mięso jest karmą godną uwagi.

 Ale! Niektóre firmy sprytnie ukryły w składzie iż zbóż jest najwięcej. Jak to rozpoznać? Należy uważnie przeczytać skład bo mimo, że na pierwszym miejscu jest np.  mączka z kurczaka, to kolejne miejsca zajmują np. pszenica łuszczona, pulpa buraczana, wytłoczki z pszenicy, kiełki z pszenicy, mąka pszenna. Gdy dodamy to wszystko do siebie to czego jest w karmie najwięcej?
Gdyby zsumować te składniki, pochodne pszenicy, to na pierwszym miejscu nie znalazło by się mięso, tylko zboże właśnie. Dlatego dokładnie wczytujmy się w skład przed zakupem karmy. Do tego dochodzą jeszcze składniki chemiczne w które nawet nie będę się próbować zagłębiać. Konserwanty BHA, BHT, które spożywane w dużych ilościach mogą doprowadzić do uszkodzeń narządów wewnętrznych. Często słyszę komentarz, "co z tego, że ta karma jest lepsza jak mój kot jej nie chce jeść on tylko je Wiskasa" dlaczego? W tanich karmach z dużą zawartością zboża i bez mięsa stosuje się polepszacze smaku i zapachu aby oszukać koty i psy, aby chętnie jadły zboże mimo, że to nie jest ich naturalny pokarm. Koty nie lubią smaku gorzkiego, ignorują smak słodki i preferują smak kwaśny. Częstym polepszaczem smaku i wypełniaczem jest kwas fosforowy, który w dużych ilościach powoduje zakwaszenie organizmu.
Kolejne tajemnicze słowa. Pod nazwą hydrolizat białka -zawiera substancje smakowe i zapachowe; uzyskany przez wstępne trawienie mięsa enzymami lub izolat białka (sojowego) kryją się już wyodrębnione aminokwasy, łatwo przyswajalne dla organizmu. Aminokwasy są wyodrębniane z białka roślinnego i tu nasuwa się pytanie czy dorównuje przyswajalności białka zwierzęcego bo tak naprawdę tylko ono jest wartościowe dla naszego zwierzaka.
DHA jeden z kwasów Omega 3 odgrywający ważną rolę w rozwoju układu nerwowego, narządu wzroku i prawidłowego funkcjonowania mózgu.
Gluten kukurydziany i ekstrakty z białka roślinnego są to źle przyswajalne białka przez koty a dużo tańsze od białka zwierzęcego wiec stanowią kolejny wypełniacz.
Oleje i tłuszcze roślinne - są zbędne i obciążają nerki i wątrobę.
Jaja całe suszone kurze (bez skorupek) – źródło smacznego i wysoce przyswajalnego białka oraz kwasów tłuszczowych; cenne źródło wapnia i fosforu. Uwaga jajka mogą uczulać niektóre zwierzęta.

Kolejna przyjęta nazwa to karma Premium. Na miano tej karmy zasługuje karma w której skład wchodzi minimum 20% mięsa. I tu znów zaczynają się różne wybiegi stosowane przez firmy. Jak poznać czy mięso to mięso...
Mięso świeże - ilość mięsa przed wysuszeniem, należy pamiętać iż mięso składa się z dużej ilości wody.
Jeśli w składzie jest podany % skład kurczaka, wołowiny, jagnięciny itp znaczy to, że w środku znajduję się wszytko to co pozostało po odkrojeniu mięsa właściwego oraz podroby ale bez wnętrzności, kopyt, piór itp.
Prawidłowym nazewnictwem mięsa jest mięso z .. , suszone mięso z... i podany procent. Wtedy wiemy iż w składzie jest prawdziwe mięso. Mięso może być także liofilizowane czyli świeże mięso zostaje mocno zamrożone a następnie gwałtownie suszone przy obniżonym ciśnieniu. Dzięki temu procesowi zachowuje swoje wartości odżywcze.  Dużo gorszym produktem jest mączka mięsna. Jej nazwa to mączka mięsna z.....
W karmach dobrej jakości znajdziemy jeszcze pulpę buraczaną, która jest źródłem włókna.
Olej z łososia - źródło kwasów Omega 3, 6. Olej jak i drożdże dobrze wpływa na kondycję sierści zwierzaka.
Lucerna, siemię lniane - pozwolą kotu wydalić połkniętą sierść.
Ważna w kociej diecie jest tauryna bo organizm kota sam jej nie wytwarza. Brak tego aminokwasu powoduje choroby serca, wady wzroku. Najwięcej tauryny jest w naturalnej diecie kotów czyli w gryzoniach w sztucznej karmie musi być suplementowana.

A teraz magiczna analiza składu co to takiego.
Tłuszcz zwierzęcy - potrzebny składnik kot potrzebuje ok 3g tłuszczu dziennie na kilogram masy ciała
Białko zwierzęce - najbardziej potrzebny składnik, kot potrzebuje ok 5g białka na kilogram masy ciała.
Węglowodany - im mniej tym lepiej.
Popiół - nie mylcie tego słowa z zawartością popiołu w karmie... Podany procent to ilość jaka pozostanie po spaleniu karmy czyli ile karma posiada substancji mineralnych.
Wilgotność - kot bardzo mało pije a potrzebuje ok 60ml wody na kilogram masy ciała dlatego ważne jest podawanie kotu mokrej karmy.
Włókno surowe - nie jest przyswajalne przez koty ale usprawnia pracę jelit.

Kolejna karma to Super Premium. Tu poziom mięsa powinien być na wysokości 50% i wyżej, nie powinny zawierać zbóż jako wypełniaczy. Najczęściej są to karmy pochodzące od małych producentów, firm rodzinnych, które starannie dobierają składniki do ich produkcji. Mięso pochodzi ze sprawdzonych hodowli. Firmy te nie wydają kroci na reklamy i aby obniżyć koszty minimalizując jakość na rzecz zysków. Są to niestety najdroższe karmy. Ale gdy przekalkulujemy na spokojnie ilość zjadanych puszek czy chrupek to karmienie naszych pupili nie wychodzi wcale dużo drożej.

Zapamiętajcie – im więcej zbóż w karmie, tym mniej mięsa. Im mniej mięsa, tym więcej karmy kot musi zjeść, by dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość białka. 

Należy jednak pamiętać iż nazewnictwo karm jest tylko potoczne i nikt żadnymi przepisami nie narzuca producentom tych nazw. Nie każda karma mająca w nazwie Super Premium zasługuje na to miano. To samo ma się do nazw holistyczna czy biologicznie odpowiednia. Te karmy powinny zawierać odpowiednie proporcje procentowe 60/20/20 gdzie 60 to mięso, wypełniacze typu ryż, warzywa, owoce i inne składniki. Należy zauważyć iż tylko karmy posiadające certyfikat mogą nosić miano karm ekologicznych czy też BIO.
Bez sensownym nazewnictwem karm jest specjalizacja na rasy. Podział na wiek kota także często mija się z celem bo dobra karma jest dobra dla każdego przedziału wiekowego. I dostarcza odpowiednią ilość białka, wapnia i fosforu dla każdego wieku bez obaw iż kot starszy zacznie tyć albo kociak dostanie za mało fosforu. Są to zazwyczaj chwyty marketingowe. Mamy rasowego kota lub małego kociaka to uważamy iż karma która ma w nazwie rasę czy wiek naszego kota jest lepsza dla niego. Tak naprawdę te karmy nie różnią się składem a jeśli nawet to w bardzo niewielkim procencie tak naprawdę nie wpływającym na jakość karmy. Czasem ważna jest wielkość chrupki jeśli chodzi o małe kotki ale producent dobrej karmy przystosował chrupki tak aby były optymalne dla każdego wieku. Jedyny podział jaki ma sens według mnie to w karmach dla psów podział na rasy małe, średnie i duże. Wiąże się to z wielkością chrupek i często wielkością opakowań.

Jeśli już przybliżyłam Wam w skrócie co wchodzi w skład karm to przejdźmy do mojego porównania. Dla ułatwienia użyję kolorów. Zielony - dobre składniki w karmie, czerwony - złe, niebieski - należy przyjrzeć się bliżej składnikowi i zastanowić co to takiego. Podkreślam - zboża.


Gienio też pomagał przy porównaniu karm.



Royal Canin (indor - czyli dla kotów nie wychodzących)

Składniki:

SKŁAD: kukurydza, suszone białko drobiowe, ryż, izolat białka roślinnego, pszenica, tłuszcze zwierzęce, hydrolizat białka zwierzęcego, włókno roślinne, pulpa buraczana, sole mineralne, olej sojowy, fruktooligosacharydy, drożdże, olej rybny.

DODATKI (na 1 kg karmy): Dodatki dietetyczne: Witamina A: 14700 UI, Witamina D3: 800 UI, E1 (Żelazo): 50 mg, E2 (Jod): 5 mg, E4 (Miedź): 5 mg, E5 (Mangan): 65 mg, E6 (Cynk): 194 mg, E8 (Selen): 0,11 mg - Konserwanty - Przeciwutleniacze.

SKŁADNIKI ANALITYCZNE: Białko surowe: 27% - Oleje i tłuszcze surowe: 13% - Popiół surowy: 7% - Włókno surowe: 4%.

A teraz moje pytanie ile w tej karmie jest mięsa? Czego jest najwięcej? Koszt tej karmy to 57 zł za 2 kg (najpopularniejszym sklepie Zooplus i według wielu konsumentów najtańszym)


Skład: mięso drobiowe (min. 30% ŚWIEŻEGO MIĘSA DROBIOWEGO), ryż (15%), pszenica, gluten kukurydziany, tłuszcze zwierzęce, otręby pszenne, mączka rybna, drożdże piwne, proszek jajeczny, hydrolizat białka z kurczaka, rafinowany olej rybny 0,6% (18% DHA), siemię lniane (1%), frukto- i manno- oligosacharydy (0,6%), chlorek sodu, chlorek potasu, fosforan wapnia, ekstrakt z owoców cytrusowych (polifenole), rozmaryn i soja (tokoferole). 

Analiza składu
Białko 32% Włókno surowe 2%
Tłuszcze 15% Wilgotność 8%
Sole mineralne 8% Witamina A 22.000 I.U./Kg
Wapń 1,4% Witamina D3 1.800 I.U./Kg
Fosfor 1,2% Witamina E 400 mg./Kg



Dobra karma ze sporą ilością mięsa, zbożowa. Cena 39,9 za worek 1,5 kg.


SKŁAD: mięso suszone z kurczaka (35,5%), świeże mięso z kurczaka bez kości (25%), bataty,   ziemniaki, tłuszcz z kurczaka (4,2%), suszone jajka (4%), sos z kurczaka (2,3%), olej z łososia (1,2%), minerały, witaminy, lucerna, żurawina, mannaoligosacharydy, fruktooligosachrydy, jabłko, marchew, szpinak, wodorosty, rumianek, mięta pieprzowa, nagietek, anyż i kozieradki.



SKŁADNIKI ANALITYCZNE: białko 37,00%, tłuszcz 20,00%, włókno 1,50%, popiół surowy 8,50%, wilgotność 7,00%, omega6 2.99%, omega3 0.82%, wapń 1,58%, fosfor 1,40 %

DODATKI DIETETYCZNE (NA KG): witamina A 25000 IU, witamina D3 1730 IU, witamina E 320 IU, tauryna 2200 mg, jednowodny siarczan cynku 267 mg, monohydrat siarczanu żelaza 240 mg, monohydrat siarczanu manganu 90 mg, pięciowodny siarczan miedzi 19 mg, selenin sodu  0,64 mg .


Zwróćcie uwagę na jajka bo mogą uczulać niektóre koty. Karma Super Premium, bez zbożowa.
Cena 57 zł za opakowanie 1,5 kg


Skład:
odwodnione mięso kurcząt, świeże mięso kurcząt, tłuszcz kurczęcy (naturalnie konserwowany witaminą E), lucerna, zestaw witamin i minerałów oraz szczepy prebiotyczne, pełne ziarna lnu, wątróbki drobiowe, olej z łososia (naturalnie konserwowany witaminą E), wodorosty, żurawina, sól morska.
Zawiera kompleks CATactive:
witaminy, minerały pod postacią chelatów oraz prebiotyki FOS/MOS: fruktooligosacharydy (FOS) i mannanoligosacharydy (MOS)
Analiza gwarantowana:
białko 52%, tłuszcz 22%, surowy błonnik 3,2%, wilgotność 7%, substancje nieorganiczne 12%, kwasy tłuszczowe Omega-6 3,64%, kwasy tłuszczowe Omega-3 1,13%.

 W składzie nie ma podanego procentu mięsa ale jest dodatkowy opis z którego wynika iż całkowity skład mięsa to 80%.

ZALETY PROZDROWOTNE:
 • ponad 80% mięsa
 • źródłem ponad 95% białka jest mięso kurcząt z farm ekologicznych
 • składniki najwyższej klasy spożywczej, mięso bez hormonów i antybiotyków
 • strawność białek zwierzęcych – 92%
 • zapewnia niezbędne kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6 z tłuszczu indyka i oleju z łososia
 • bez niskojakościowych półproduktów i produktów ubocznych
 • bez białek roślinnych, takich jak soja, groch, fasola lub ziemniaki
 • bez ziaren zbóż, bez glutenu
 • poniżej 10% węglowodanów
 • z zawartością cennej lucerny – źródła naturalnego błonnika wspomagającego trawienie
 • zawiera minerały pod postacią chelatów, które są łatwiej przyswajalne i wchłaniane z przewodu pokarmowego
 • zawiera kompleks CATactive: składniki bioaktywne, takie jak witaminy, minerały pod postacią chelatów oraz wspomagające trawienie prebiotyki, w celu zapewnienia kompletnej zdrowej diety kotów wszystkich ras.
 • bez sztucznych barwników, dodatków smakowych i konserwantów
 • naturalnie konserwowana witaminami
Karma Super Premium bez zbóż. Cena 69,80 za opakowanie 2 kg.

Skład:
świeży łosoś (14%), świeży śledź (12%), suszony łosoś (12%), suszony śledź (12%), suszony czarniak (12%), świeża flądra (3%), świeży bez ości sandacz (3%), świeży, bez ości szczupak (3%), świeże, bez ości sieje (3%), olej z łososia (3%), olej ze śledzia (3%), ciecierzyca, czerwona soczewica, zielona soczewica, zielony groszek, włókno grochu, olej rzepakowy, dojrzała na słońcu lucerna, korzeń pochrzynu, dynia, kabaczek, liście szpinaku, marchew, czerwone jabłka, gruszki, żurawina, morszczyn, korzeń lukrecji, dzięgiel litwor, koper włoski, słodki koper, kozieradka, kwiat nagietka, liście mięty pieprzowej, rumianek, mniszek, cząber, rozmaryn 
Gwarancja jakości składników:
Orijen karma sucha dla kotów dorosłych odpowiada standardom AAFCO (Profile Żywieniowe dla Kotów we wszystkich stadiach wiekowych)
Dodatki: witamina A (17.500 IE/kg), witamina D3 (1.000 IE/kg), żelazo (40 mg/kg), jod (3 mg/kg), miedź (13 mg/kg), mangan (14 mg/kg), cynk (150 mg/kg), selen (0,3 mg/kg).
Produkt ten nie zawiera żadnych sztucznych konserwantów lecz naturalną witaminę E.

Składniki analityczne
Białko surowe Tłuszcz surowy Włókno surowe Popiół surowy Wapń Fosfor Wilgotność Kwasy tłuszczowe Omega 3 Kwasy tłuszczowe Omega 6 Tauryna
42.0 % 20.0 % 3.0 % 8.0 % 1.4 % 1.1 % 10.0 % 1.8 % 2.5 % 0.25 %



Karma Super Premium, bez zbóż. Cena za 103 zł za opakowanie 2,27 kg

Często spotykam się z pytaniem co jedzą moje koty. Oto odpowiedź: To mój koci kącik jedzeniowy.





Koty dostają 2x dziennie mokra karmę Catz Finefood (po ok 200g na kota dobowo) do tego mają 24h dostęp do karmy suchej Power of Nature, którą sobie podjadają co jakiś czas. Czasem dostają surowe skrawki mięsa z kurczaka, wołowiny, wątróbkę gdy gotuję. Czasem jakiś przysmak, Rupp, Cosma, Catz Finefood.

Przedstawiłam karmy, które między innymi można znaleźć w moim sklepie internetowym Kocimiętka (za wyjątkiem Royal Canin) Oczywiście jest dużo większy wybór dobrych karm na rynku. Chciałam pokazać klientom pytającym o Royal Canin skład i wartość tej karmy i dlaczego nie mam jej w swojej ofercie. Przemyślenia i wybór pozostawiam Wam.


Brak komentarzy: