Gruczoły okołoodbytowe znajdują się w końcowym odcinku jelita grubego, ich ujście znajduje się koło odbytu kota (topograficznie określając: znajdują się na godzinie czwartej i ósmej). W zatokach okołoodbytowych gromadzi się wydzielina, która podczas wypróżniania wydobywa się małymi kropelkami. W życiu kotów zapachy są bardzo istotne, napisałam o tym w artykule o kocich feromonach. Kocie feromony, co to takiego. Gruczoły okołodbytowe mają bardzo istotną rolę w kociej komunikacji zapachowej. Jeśli macie w domu kilka kotów to możecie zaobserwować iż kot dominujący nie zakopuje swoich odchodów w kuwecie.
Koty nie kastrowane mają jeszcze bardziej intensywny zapach wydzieliny.
Czasami może dojść do zatkania gruczołów. Przyczyn może być kilka: Biegunka, zbyt luźne stolce (brak odpowiedniego nacisku przy wypróżnianiu aby wycisnąć wydzielinę z zatok), choroba jelit.
Jak rozpoznać zatkane gruczoły:
- kot intensywnie liże okolice odbytu
- mocno uderza ogonem o podłogę
- trze zadem o podłogę
- gołym okiem widać zmiany na zewnątrz odbytu, jest lekko rozchylony, wilgotny, zaczerwieniony, pulsuje
- kot wydziela nieprzyjemny zapach z pod ogona (normalnie kot nie powinien brzydko pachnieć)
- skóra na grzbiecie kota mocno faluje i kot odczuwa silne swędzenie w okolicach odbytu
- przy długotrwałym zatkaniu zatok dochodzi do obrzęku okolic odbytu a potem do zapalenia oraz ropnych wydzielin
W odróżnieniu od psów u kotów nie oczyszcza się gruczołów regularnie i zapobiegawczo bo pobudza to dodatkowo produkcję wydzieliny.
Nie należy także opróżniać gruczołów samemu bo można uszkodzić zatoki w wypadku problemów lepiej udać się do lekarza weterynarii.
Jeśli macie problem z wydzieliną i kot od czasu do czasu zostawia zapachowe, nieprzyjemne ślady to polecam preparat Odor Stop firmy Nano Vet do usuwania nieprzyjemnych zapachów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz