Szukaj na tym blogu

wtorek, 16 września 2014

Jak określić wiek kota

Zastanawialiście się pewnie nie raz w jakim wieku jest znaleziony przez Was kotek. Podpowiem Wam jak rozpoznać wiek kotów a potem przeliczymy lata kocie na ludzkie.


Najpierw spójrzmy na uzębienie kota.
Pierwsze zęby pojawiają się u kociąt w wieku 2-4 tygodni (siekacze i kły). Zęby przedtrzonowe są już zwykle w wieku 7-8 tygodni. Koty posiadają 26 zębów mlecznych. W wieku 3 - 4 miesięcy zęby mleczne są zastępowane przez zęby stałe. Zębów stałych jest więcej niż zębów mlecznych, dochodzą 4 zęby trzonowe. W wieku ok 6 miesięcy u kotów zaczyna się pojawiać nalot na zębach, osadza się kamień. Po ilości kamienia i braków w uzębieniu określamy wiek katów dorosłych i starszych.
Drugim kryterium jest waga kota.

Wspomnę tu iż kocice są zazwyczaj mniejsze od kocurków. Miedzy moimi kotami jest ok kilograma różnicy a są rodzeństwem. 
Kolejnym kryterium określającym wiek jest wygląd kota. Małe koty mają puchate futerko. Koty starsze futro twarde i lśniące. Kociaki otwierają oczy w wieku 7 - 10 dni. Oczy młodych kotów są czyste i przejrzyste. U kotów po 5 roku życia oczy stają się mniej przejrzyste, mają często naloty i zaczynają łzawić. U kocurków w wieku ok 5 miesięcy uwidaczniają się jądra. Koty w wieku 5-7 miesięcy dojrzewają płciowo.Gdy zsumujemy te wszystkie kryteria wyjdzie nam przybliżony wiek kota. Oczywiście musimy brać pod uwagę warunki w jakich kot się wychował. Często koty "znajdy" są zabiedzone i w bardzo złym stanie, mają zaropiałe oczy. W ocenie ich wielu można się mocno pomylić.
Z moimi kotami było podobnie trafiły do mnie jako 4-5 miesięczne po około trzech tygodniach koty nabrały prawidłowej wagi ich futerka zaczęły lśnić i wykazały dojrzałość płciową. Podczas oględzin z lekarzem weterynarii ustaliliśmy ich wiek na ponad 7 miesięcy więc pierwsze wrażenie jest często mylące.

Na koniec ciekawostka. Przeliczenie wieku kota na wiek człowieka.

1 komentarz:

Angelika pisze...

Fajna taka ramka, można sobie sprawdzić przynajmniej w przybliżeniu wiek zwierzęcia.