Teraz wyjaśnię Wam co to takiego Toksoplazmoza gondii bo tego boją się kobiety w ciąży i te, które ciążę planują. Jest to pierwotniak wywołujący chorobę Toksoplazmozę. Wykryto ją w 1908 roku ale dopiero 1970 roku wyjaśniono w jaki sposób człowiek się nią zaraża. W Polsce stwierdza się ok 400 przypadków Toksoplazmozy wrodzonej rocznie jest to ok 1 przypadek na 1000 urodzeń.
Jak można się zarazić Toksoplazmozą?
- jedząc surowe lub niedogotowane mięso (wieprzowinę, baraninę, wołowinę) oocysty giną już w temperaturze 58 st C (gotowanie przez 10 minut i mrożenie w minus 12 st C przez trzy dni je zabija)
- jedząc owoce i warzywa nie umyte starannie (szczególnie te rosnące w ziemi)
- pijąc nieprzegotowaną wodę, która mogla zostać skazona
- drogą przezłożyskową (gdy matka jest chora, zaraża dziecko)
- i bardzo rzadko podczas transfuzji krwi lub przeszczepu narządów.
- łatwiej jest się zarazić toksoplazmozą pracując w ogródku bez rękawiczek niż od kota
- dzieci mogą zarazić się bawiąc się w nie zabezpieczonej piaskownicy (tylko bezpośrednie spożycie oocyst powoduje zarażenie a mogą one znajdować się na rączkach dziecka i trafić do buzi)
- oocysty mogą zostać przeniesione przez muchy z kociego kału na jedzenie dla ludzi
Kot jest żywicielem ostatecznym pasożyta i zarażony wydziela razem z kałem oocysty. A one mogą przeżyć w ziemi nawet kilka lat bo są odporne na warunki atmosferyczne. Należy zaznaczyć iż kot choruje tylko raz w swoim życiu i tylko przez ok 14 dni. (Potem nabywa on odporności i nawet jak ulegnie zakażeniu ponownie nie sieje już oocyst.) Chory kot wydala miliony oocyst ale uaktywniają się one dopiero po ok 2- 5 dniach od wydalenia. Jeśli zachowujemy higienę własną i kociej kuwety nie ma możliwości zakażenia się od kota w domu. Regularne sprzątanie odchodów i staranne mycie rąk całkowicie zapobiega zakażeniu. Nie stwierdza się istotnych przypadków zachorowania przez kobiety posiadające koty.
Jeśli kot przebywa wyłącznie w domu, nie je surowego mięsa to szansa zakażenie jest równa zeru. Dla osób chcących mieć pewność, że kot nie zaraża polecam zbadanie próbek kału kota metodą flotacji i jeśli będzie ujemy, należy stosować u kota dietę wyłącznie karmami gotowymi lub gotowanymi (bez surowego mięsa).
Objawy toksoplazmozy u ludzi:
Nabyta toksoplazmoza zazwyczaj przebiega u ludzi bezobjawowo. Jednak w małym procencie, szczególnie u dzieci, powiększeniu ulegają węzły chłonne, najczęściej szyjne i karkowe. Czasami może wystąpić gorączka, uczucie osłabienia, bóle głowy i mięśni oraz stan zapalny gardła. U ludzi chorych na AIDS obserwuje się ciężki przebieg toksoplazmozy (neurotoksoplazmoza)
U około 30-70% kobiet, które zaraziły się toksoplazmozą pierwszy raz w ciąży, dochodzi do śród-macicznej inwazji płodu (toksoplazmoza wrodzona). Prawdopodobieństwo przeniknięcia pasożyta z krwi matki do płodu zmienia się w poszczególnych trymestrach ciąży. W I trymestrze jest najmniejsze i zwykle kończy się poronieniem. W II trymestrze zaraża się około 30% płodów, a 25% z nich rodzi się z objawami wodogłowia, zwapnienia mózgu i padaczki. W III trymestrze może dochodzić do zarażenia aż 65% płodów, u których po urodzeniu bardzo rzadko stwierdza się objawy. Dopiero po 3-12 miesiącach życia u dziecka mogą wystąpić objawy ze strony centralnego układu nerwowego, a po kilku lub nawet kilkunastu latach problemy ze wzrokiem (toksoplazmoza oczna).
Gdy kobieta zachodzi w ciążę profilaktyką jest badanie serologiczne na obecność przeciwciał. W Polsce są to badania wskazane ale nie obligatoryjne. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z września 2010 roku pozostawia wybór lekarzowi i pacjentce. Badanie nie są refundowane.
Mam nadzieję, że mój artykuł uspokoił przyszłe mamy i teraz do tematu "kot a ciąża" podejdą ze zdrowym rozsądkiem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz