Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 10 sierpnia 2015

Jaka karma dla kota z alergią

W mojej pracy bardzo często spotykam się z pytaniem, co do jedzenia podać kotu z alergią? Wiele osób twierdzi, że ich kot jest alergikiem, jednak często nie potrafią sprecyzować, na co kot jest uczulony. Warto wiedzieć, że alergie możemy podzielić na:
  • pokarmową
  • środowiskową (kontakt z grzybami pleśniowymi, pyłkami roślin).
W moim artykule skupię się na alergii pokarmowej.
Powinniśmy zatem zwrócić uwagę na objawy uczulenia. Jeżeli są one tylko ze strony układu pokarmowego możemy założyć, iż to alergia pokarmowa. Powinniśmy jednak pamięta, by w pierwszej kolejności wykluczyć czynniki zewnętrzne, wówczas będziemy mieć pewność, by nasze podejrzenia skierować w stronę alergii pokarmowej.
Jeśli jednak objawy występują na skórze kota lub w jego układzie oddechowym, należy brać pod uwagę wszelkiego rodzaju alergeny.
Bardzo często ten typ alergii objawia się intensywnym drapaniem, wysypką, łupieżem zmianami w obrębie karku, głowy i szyi kota. Te objawy mogą być także spowodowane kontaktem z innym alergenem występującym w środowisku. Mogą być wynikiem inwazji pasożytów lub grzybów.

Najczęstsze objawy alergii pokarmowej:

biegunka,
- wymioty,
- nieprzyjemne, uciążliwe swędzenie skóry w okolicy pyszczka,
- strupki w okolicy pyszczka,
- zapalenie uszu (często obustronne),
- zapalenie warg,
- zapalenie opuszek palcowych (nawet obustronne) ,
- charakterystyczna pokrzywka,
- łysienie zwierzęcia.

 

Na jakie składniki w karmie uczulony jest kot

Aby to odkryć najlepiej jest przeprowadzić dietę eliminacyjną. Mając kota z alergią, zrezygnujemy z karm „marketowych" zawierających bardzo dużo chemicznych dodatków, konserwantów i polepszaczy.
Kolejny uczulający składnik to zboża; najpopularniejszym alergenem są jego białka (najczęściej kukurydzy, pszenicy, soi).
Następnie na podejrzanej liście są jajka oraz to białka mięs – najczęściej kurczaka i wołowiny. W wielu karmach możemy spotkać się z białkiem hydrolizowanym uważanym za produkt hipoalergiczny. Niestety nie jest to do końca prawda, więc lepiej wybrać karmę z mięsem wiadomego pochodzenia niż z białkiem rozbitym na cząsteczki pochodzącym z nieznanego źródła. I bardzo ważne, należy wystrzegać się karm, w których skład wchodzą produkty pochodzenia zwierzęcego. Te odpady są najczęściej bywają podstawami trudnych do wykrycia alergii.
Stosując dietę eliminacyjną, należy pamiętać także o karmach mokrych oraz o przysmakach, które podajemy kotu, gdyż dieta eliminacyjna polega na całkowitym odstawieniu danego alergenu z diety kota.

Karmy bez zbożowe

Na rynku znajdziemy całą gamę karm bezzbożowych, w których producenci zastąpili zboża alergizujące ziemniakami, ryżem, siemieniem lnianym, które nie powinny być szkodliwe dla naszych zwierzaków. Niekiedy jednak bywa, że nasz kot będzie uczulony na te mniej popularne alergeny. Musimy nauczyć się czytać składy karm i wybierać te, które nie mają w składzie zboża, ale także np.: mąki pszennej, białka pochodzenia roślinnego (nieokreślonego). Nową karmę do diety kota wprowadzamy stopniowo (mieszając ją ze starą). Jeśli po około 4- 8 tygodniach objawy alergii nie zmniejszą się należy szukać dalej i z diety eliminować kolejny alergen. Nie jest to działanie łatwe ani przyjemne, jednak w przypadku poszukiwania uczulającego składnika najbardziej skuteczne.

Karma dla kotów bez kurczaka

Większość karm dla kotów zawiera w sobie kurczaka lub tłuszcz z kurczaka. Przy wyborze karmy musimy zwrócić uwagę na cały skład zapisany drobną czcionką na odwrocie puszki czy woreczka – nie tylko na nazwę karmy.
Bardzo trudno jest znaleźć karmę pozbawioną mięsa lub tłuszczu kurzego. Odszukałam kilka takich karm, by podać Wam w formie małej ściągi:
Większy wybór mamy przy karmach mokrych. Łatwiej wyszukać produkty niezawierające kurczaka ani drobiu. Do dyspozycji mamy saszetki lub puszki zawierające mięso z ryb, jagnięcinę, cielęcinę, kaczkę, królika, dziczyznę.
>Przy kupnie przysmaków również warto zwrócić uwagę na skład. Producenci często napychają wszelkiego rodzaju ciasteczka przekąski zbożami i najtańszym mięsem drobiowym. Obecnie na rynku dostępne są tak zwane „naturalne przysmaki”, składające się w 100% z mięsa. Występują w formie suszonej lub liofilizowanej (metoda zamrażania i suszenia). Podając taki przysmak, nie napychamy kota zbędnymi węglowodanami, jednocześnie uzupełniając w jego organizmie białka, kwasy omega 3 (przysmaki rybne), a niektóre z nich, np. Natural Taste, Princess pomagają zadbać o kocie zęby.
Jeśli udamy się do lekarza weterynarii to może on skierować naszego kota na badania. Powinien wykonać testy skórne lub z krwi, które nie zawsze są w pełni wiarygodne.
Można także wykonać u kota biorezonans, jednak ale jest to  metoda bardzo kontrowersyjna. Osobiście uważam, że dieta eliminacyjna jest może nie najszybszym i nie najłatwiejszym, ale najbardziej skutecznym sposobem odnajdywania alergenu.

Czy alergia u kota jest wrodzona czy nabyta

Alergia może mieć różne źródła. Często kot ją dziedziczy. Jednak zdarza się również, że wywoływać lub nasilać ją mogą występujące uporczywie objawy somatyczne (stres, zarobaczenie, zmiana otoczenia, ciąża, spadek odporności)
Koty rasowe, paradoksalnie, są bardziej podatne na alergie niż zwykłe dachowce. Jeśli mieszkacie z kotem alergikiem nie powinniście lekceważyć jego stanu, gdyż może on doprowadzić do groźnych powikłań.2 komentarze:

Natalia Zimniewicz pisze...

Bardzo ciekawie napisane. Gratuluję i pozdrawiam serdecznie !!!

Justyna pisze...

Jeżeli jedynym objawem jest drapanie się w okolicy oka i ucha (po jednej stronie) to mogę podejrzewać alergię? Nie zauważyłam innych objawów, jednak kot czesto się drapie w tych miejscach