Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 1 lutego 2016

Kot nie sika - ratunku!

Niektórzy z Was wiedzą, że ostatnio jeden z moich kotów ciężko zachorował. Niespodziewanie Świrek nagle przestał sikać. Dziś mija drugi tydzień leczenia i kot powoli wraca do siebie. Pierwszy raz sam wskoczył na kolana, zaczął się przytulać i mruczeć!
To, co przeżyłam przez ten czas jest godne opisania i mam nadzieję, że mój artykuł będzie Wam pomocny

Świrek od małego ma problemy z układem moczowym. Pierwszy raz w wieku 4 miesięcy zachorował na zapalenie pęcherza. Szybko go wyleczyłam i długo był spokój. Kolejny raz choroba dała o sobie znać, jak kot miał około roku. Także szybko została zdiagnozowana i wyleczona. Minęło kilka miesięcy i tym razem już nie poszło tak łatwo.
Kot zaczął sikać po za kuwetą, wchodził do niej, robił siku i wychodził, za chwilkę wracał i znów robił. Przy takich objawach podawałam mu unofuraginum 1/4 tabletki i no spę 1/4 tabletki. Metioninę na zakwaszenie moczu. Po 3 dniach objawy ustały i kot zachowywał się normalnie. Nagle po tygodniu kot przestał całkiem sikać. Zaniepokojona tym faktem umówiłam się na wizytę u weterynarza. Po zbadaniu kota, lekarka stwierdziła zapalenie pęcherza, dała antybiotyk w zastrzyku, zaleciła podawać no spę, metioninę. Następnego dnia o 4 rano dzwoniłam spanikowana do weterynarz bo Świrek przyszedł do mnie w nocy i strasznie miauczał. O 4:30 z powrotem byłam w gabinecie. Nadal nie oddawał prawidłowo moczu.
Pani weterynarz, do której poszłam popełniła wiele błędów i kot omal nie przypłacił tego życiem. Na koniec, gdy była bezradna, zasugerowała abym kota uśpiła...

Jak pomóc kotu, który nie sika. 


Gdy zauważymy, że kot przestał oddawać mocz musimy szybko zareagować. Bardzo ważna jest szybka pomoc i usuniecie z kota zalegającego moczu. Jeśli kot nie sika dłużej niż 48h może dojść do uszkodzenia nerek i śmierci kota na skutek zatrucia organizmu toksynami mocznicowymi. Często też przy powikłaniach narażamy go na pęknięcie pęcherza moczowego. Aby kota odetkać należy go zacewnikować. Zabieg ten musi wykonać doświadczony lekarz weterynarii. Kot dostaje narkozę, a następnie w prowadza się nawilżony środkiem znieczulającym cewnik w drogi moczowe zwierzęcia.
Gdy mamy kota poddanego narkozie, a podejrzewamy kamienie moczowe warto zrobić mu kontrolne USG. Kolejna czynność to pobranie krwi do badania (ogólne i biochemia) Mocz? I tu ważna uwaga, nie powinno się pobierać tego moczu do badania, który zalegał w kocie. Dlaczego? Bo wyniki będą przekłamane. W moczu zalegającym bardzo szybko namnażają się wszystkie kryształy i bakterie. To samo dzieje się, gdy pobrany mocz stoi w ciepłym miejscu dłużej niż 2 godziny przed badaniem. Mocz, który wylatuje z kota jest gęsty, często aż pomarańczowy i ma bardzo nieprzyjemny zapach.
Kolejna czynność, która powinna zostać wykonana to płukanie kota. Po usunięciu zalegającego moczu trzeba w kota wprowadzić płyn (np. sól fizjologiczną)  i go wyciągnąć. Takie płukanie należy wykonywać kilka razy jednocześnie potrząsając lekko kotem, aby wszystko dokładnie zostało wypłukane z dna pęcherza. W odciągniętym moczu/płynie można często zaobserwować pływające nabłonki (wygląda to jak łupież w wodzie) Jeśli się ich nie usunie nie ma szans, aby kot się sam wysikał. Taka mała drobinka błyskawicznie zatka ponownie cewkę moczową. Czasem lekarz może zostawić cewnik na 1-3 dni. W tym celu przyszywa się cewnik do kota. Należy też kotu założyć kołnierz ochronny aby nie wyrwał sobie cewnika. (Jeśli do zatkania cewki moczowej dochodzi często może być potrzebne wykonanie zabiegu wyszycia cewki moczowej).
Następnie kot dostaje antybiotyk, steryd, coś rozkurczowego, przeciwbólowego i często kroplówkę nawadniającą. Po tych zabiegach można go wybrudzić.
Ważne jest aby kot dużo pił i zaczął sam sikać. Takie naturalne „płukanie" kota przyspiesza leczenie. Można podać mu napary z ziół. Zioła zaparzamy, studzimy i strzykawką podajemy w małych ilościach do pyszczka. Zaparzone zioła należny zużyć w ciągu 24 h.
  • skrzyp polny, który działa moczopędnie, przeciwbakteryjnie i regenerująco (nie podawać przy niewydolności nerek)
  • żurawinę, która działa oczyszczająco, hamuje przyleganie bakterii E.coli do ścian komórkowych dróg moczowych, ogranicza ich namnażanie i ułatwia wydalanie.
  • lukrecja działa przeciwzapalnie, wzmacnia działanie innych ziół
  • pokrzywa działa moczopędnie
  • mniszek, który działa moczopędnie, pomaga wypłukać złogi,
Mocz do badania warto złapać na drugi dzień. Jeśli nasz kot ma tendencję do komicy moczowej, możemy w moczu znaleźć różnego rodzaju kryształki. W zależności od rodzaju kryształów stosuje się odpowiednią dietę i terapię. Pisałam już kiedyś na temat FLUD czyli Syndromie Urologicznym Kotów (SUK) Opisywałam wtedy najczęściej występujące kryształy.

Dziś opiszę Wam kryształy, które zdiagnozowano u Świrka po badaniu zalegającego moczu (ponowne badanie wykluczyło tę diagnozę) W zasadzie to badanie pokazało wszystkie rodzaje kryształów, ale tak jak pisałam teraz już wiem, że było to duże przekłamanie.


Kryształy moczanowo - amonowe.

Są to rzadkie kryształy u kotów (występują tylko u 4% przypadków). Powstają zazwyczaj w moczu kwaśnym, obojętnym, a czasem w zasadowym. Wyglądem przypominają jabłko z kolcami, tworzą kształty okrągłe i nieregularnymi wypustkami. Mogą przybierać brązową barwę. Powstawanie ich wiąże się przede wszystkim z wrodzonym upośledzeniem układu transportującego kwas moczowy przez błonę komórkową hepatocytów, stąd zamiast alantoiny występuje w moczu nadmiar kwasu moczowego.
Przyczyny:
  • zwiększona podaż białka;
  • spadek pH moczu (zakwaszenie);
  • infekcja dróg moczowych bakteriami wytwarzającymi ureazę. Zakażenia występujące w przebiegu kamicy moczanowej są jednak powikłaniem, a nie przyczyną choroby;
  • zmniejszenie wydolności wątroby, przejawiającej się upośledzoną konwersją amoniaku do mocznika i moczanów do alantoiny. Wady rozwojowe ukrwienia wątroby.
Leczenie i zapobieganie tym kamieniom polega na alkalizowaniu diety, czyli nie zakwaszaniu moczu. Nie można jednak przesadzić, ponieważ w moczu zasadowym zaczną rozwijać się struwity, które często występują w parze z moczanami. Na rynku nie ma karm spełniających te wymogi. Polecana jest karma dla kotów z niewydolnością nerek, czyli o obniżonej ilości białka, fosforu, sodu. Leczenie powinno też objąć wątrobę.

Jak uchronić dom przed zasikaniem?

Niestety kot po odetkaniu lub z wszytym cewnikiem nadal ma problemy z wypróżnianiem i nie będzie chodził grzecznie do kuwety. Z kota, który ma cewnik mocz wypływa bez przerwy. Aby uchronić nasz dom przez zasikaniem" warto uzbroić się w podkłady higieniczne. Zamknąć kota w małym pomieszczeniu, np. łazience, gdzie będzie nam wygonie i łatwo po nim sprzątać. Kotu można założyć pieluchę. Trzeba w niej wyciąć otwór na ogon i przypiąć ją do szelek tak aby stabilnie się trzymała. Niestety koty tego nie lubią. Do sprzątania nie należy używać środków z chlorem, ponieważ jest on śmiertelnie trujący dla kotów. Kot podczas choroby i rekonwalescencji powinien przebywać w cieple.

Mój kotek dochodzi do siebie, za dwa dni ma planowane kolejne badanie moczu. Obecnie dostaje doustnie antybiotyk, metioninę Urinomet, oraz tabletki na wzmocnienie układu moczowego Urinodol. 
Częstą przyczyną idiopatycznego zapalenia pęcherza bywa również stres. Polecam suplement, który go redukuje a także wzmacnia i odbudowuje ściany pęcherza Cystophan.
Sika często, małymi porcjami i niestety po całym domu. Porozkładałam podkłady w miejscach w które najczęściej chodzi ale nadal trzeba go pilnować i sprzątać po nim. Bardzo pomocny jest w tym Urine Off, który neutralizuje zapach moczu i jest bezpieczny dla kotów. Aby pozbyć się w domu zapachu moczu w powietrzu stosuję Neutralizator zapachu z firmy Benek. Bardzo przydatna jest też latarka do wykrywania plam moczu z firmy Urine off.

3 komentarze:

Juniora pisze...

Poważny problem:(

Anonimowy pisze...

Bardzo dziękuję, nowicjuszka

Anonimowy pisze...

Bardzo trudna sprawa. Mój zaczął sikać rzadko, raz, dwa razy na dobę, ale tylko w kuwecie. Zagrzebuje. Czasami muszę go do niej włożyć. Sika spore porcje. Wet mówił, że nie ma o co się martwić, obserwować jego apetyt, nastrój, wygląd. Kiedyś sikał więcej. Ma 3,5 roku i raz miał zapalenie pęcherza. Martwię się. Mało pije, je przeważnie mokre karmy, wieczorem i nad ranem suchą. Dużo śpi, ale pogoda też jest chwiejna.