Szukaj na tym blogu

niedziela, 30 października 2016

Linienie wiosenno-jesienne utrapienie

Linienie u psów to naturalna sprawa, która jest zmorą wszystkich tych, którzy trzymają swoje psy w domu. W okresie wiosny i jesieni psy zmieniają okrywę włosowa. Jesienią na bardziej gęstą i obfitą przygotowują się do nadejścia zimy. Każda rasa psa przechodzi ten proces inaczej. Są rasy, które szatę zmieniają prawie nie zauważalnie ale są i takie, które gubią całe mnóstwo sierści. Psy, które mają sierść przypominającą strukturą włosy oraz o sierści szorstkowłosej linieją prawie nie zauważalnie (np Yorki, Terierry, Maltańczyki, Shih tzu, Pudle, Bichony) Wyjątkiem jest zaniedbanie ich okrywy włosowej, skołtunienia i niedobory żywieniowe. Psy o sierści szorstkowłose powinny być regularnie trymerowane aby linienie było niezauważalne.

Trymerowanie jest to zabieg pielęgnacyjny polegający na usuwaniu martwej sierści. Trymerowanie poprawia sztywność włosa, zmniejsza wzrost podszerstka, sierść staje się bardziej wybarwiona i lśniąca. 
Zabieg ten powinien być przeprowadzony umiejętnie, zazwyczaj wykonuje się go co 1-2 miesiące. Zabieg pielęgnacyjny trwa bardzo długo, nie jest bolesny dla psa.
Pies gubi sierść


Psy posiadające podwójna warstwę sierści linieją najbardziej. Ich sierść składa się z podszerska i okrywy włosowej. (np. Labradory, Malamuty, Hasky)

Podszerstek jest to krótka miękka warstwa futra znajdująca się pod okrywą włosową. Warstwa ta odpowiada za termorególację i jest nieprzemakalna.

A co z psami krótkowłosymi? Te psy sierść gubią przez cały rok i jest ona krótka i ostra, bardzo trudna do usunięcia z dywanów i ubrań.

Czy są sposoby aby zmniejszyć linienie?

Tak, regularne wyczesywanie psa, trymerowanie. Zmniejszenie ogrzewania w mieszkaniu. W zmożonych okresach linienia podawanie dodatków żywieniowych bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega3 i Omega6 np Olej z łososia. Jeśli pies jest uczulony na ryby można zastąpić go Krylem arktycznym lub suplementami zawierającymi oleje roślinne (np z ogórecznika) takimi jak Gammolen.

Brak komentarzy: