Szukaj na tym blogu

sobota, 1 grudnia 2018

Pies na wystawie – o czym warto pamiętać?


  Część moich klientów regularnie jeździ z czworonogami na wystawy. Dla niektórych to wręcz chleb powszedni, zwłaszcza gdy prowadzą znane i cenione hodowle, wnoszące sporo do rozwoju rasy. Inni z kolei dopiero po raz pierwszy udają się do oceny ze swoim psem. No i jest jeszcze grupa wielbicieli czworonogów, którzy na wystawę wybierają się po prostu popatrzeć na nie, wybrać rasę, która przypadnie im do gustu czy porozmawiać z hodowcami.

Wszystkie te osoby są na wystawie z jednego powodu: psów. To właśnie czworonogi są tego dnia najważniejsze, o czym trzeba pamiętać zarówno podczas etapu przygotowań, jak również już na miejscu. Oto zbiór najważniejszych informacji z mojego punktu widzenia.

Pies na wystawie – niezbędny sprzęt
Zanim jeszcze wybierzemy się na wystawę z psem, warto zainwestować w odpowiedni sprzęt. Przydatna będzie przede wszystkim ringówka, która powinna być najlepiej schludna, prosta i dostosowana kolorem do psiej sierści. Warto zabrać ze sobą również specjalną opaskę na rękę bądź foliową kieszonkę na numerek startowy, który wydawany jest na ringach. Z oczywistych rzeczy – nie można zapomnieć o dokumentach oraz książeczce zdrowia psa czy paszporcie. Niezbędne będą również miska oraz woda dla czworonoga i woreczki na kupy, które pozwolą posprzątać po nim nieczystości, zarówno w przypadku wystawy plenerowej, jak też halowej. Na teren wystawy psa wprowadzamy na smyczy i obroży czy szelkach, zależnie od indywidualnych preferencji.

Co warto jeszcze mieć?


Istnieją jeszcze rzeczy, które można mieć ze sobą, ale nie są konieczne. Będą to:
- mały woreczek na smakołyki oraz miękkie, smakujące psu i sprawdzone już wcześniej przysmaki do nagradzania i motywowania;
- klatka kennelowa albo transporter, zwłaszcza jeśli planujemy przebywać na wystawie nieco dłużej czy mamy ze sobą kilka psów;
- latem – mata chłodząca, dzięki której w klatce będzie panował przyjemny chłód, a także namiot czy parasol na wystawę plenerową;
- ulubiony psi koc, który pozwoli nie tylko okryć klatkę od ciekawskich spojrzeń czy nieprzyjacielskich czworonogów, ale też da psu poczucie bezpieczeństwa;
- chusteczki – mokre i suche – na nagłe wypadki;
- akcesoria do czesania i pielęgnacji, w tym stolik groomerski, jeśli tego wymaga dana rasa;
- krzesełko turystyczne dla właściciela psa czy osoby towarzyszącej, pozwalające wygodnie przetrwać czas oczekiwania na wejście na ring.

Trening i przygotowanie przed wystawą
Oczywiście każdy wystawca przed zgłoszeniem na wystawę stara się trenować ze swoim psem ładną prezentację, czyli chodzenie na ringówce, pozycję wystawową czy dotykanie przez obce osoby. To ostatnie jest istotne zwłaszcza w przypadku psów z natury nieufnych – sprawia, że sędzia bez problemu może sprawdzić im uzębienie czy obecność obu jąder u psów.
Przed wystawą należy upewnić się, że pies jest oznakowany w sposób pozwalający na jego szybką identyfikację. Sprawdzi się zarówno tatuaż, jak również – o wiele lepiej, bo też na wystawach zagranicznych – chip. Prócz tego w książeczce powinien znaleźć się wpis o aktualnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Bardzo istotne jest, aby zadbać o wszystkie niezbędne szczepienia, bo nieraz zdarzało się, że po wystawie psy chorowały np. na kaszel kennelowy – choć przedtem nie miały żadnych objawów. Co więcej, chory pies nie przejdzie kontroli weterynaryjnej i nie może wziąć udziału w wystawie.
Do przygotowań warto dodać też zabiegi groomerskie. Zależnie od rasy czy naszego doświadczenia, możemy wykonać je samodzielnie albo zaprowadzić psa do salonu. Najkorzystniej będzie oddać psa (szczególnie rasy ozdobnej, wymagającej strzyżenia w specyficzny sposób) w ręce kogoś, kto zna wzorcowe fryzury i jest doświadczony w ich wykonywaniu.

A co na wystawie?
Przede wszystkim warto zadbać o komfort psa. Jeśli się stresuje czy jest to jego pierwszy raz, spróbujmy ograniczyć przebywanie na wystawie do niezbędnego minimum, stopniowo wprowadzając czworonoga w nową sytuację.
W przypadku suczek ważne jest, aby na wystawę trafić w czasie wolnym od cieczki. Jeśli przypadkowo stanie się inaczej, wypada zadbać o komfort innych psów, zwłaszcza samców, które mogą bardzo nakręcić się zapachem suczki, co wpływa na ich prezentację. Dobrą praktyką jest zatrzymanie się z suczką na uboczu oraz spryskanie jej neutralizatorem zapachów przed wejściem na ring.
Warto powstrzymać czworonoga przed witaniem się z absolutnie każdym psem oraz np. piciem wody z ogólnie dostępnej miski, co zapobiegnie kłopotliwym sytuacjom czy potencjalnym problemom zdrowotnym. Odwiedzający wystawę powinni powstrzymać się od dotykania wszystkich psów z tego samego powodu; alternatywnie mogą zadbać o wzmożoną higienę, bo chodzi również o przenoszenie zapachów np. suczek na psy, które dopiero czekają na wejście na ring.

Przy odpowiednim przygotowaniu i nastawieniu wystawa psów może być świetną okazją do nawiązania znajomości i znalezienia osobników do poprawy cech rasy. Warto zadbać głównie o komfort czworonoga oraz jego bezpieczeństwo.


Jeśli wybieracie się na wystawę jako oglądający jest to także doskonała okazja aby poznać i spróbować nowości na rynku karm. Na wystawach często pojawią się importerzy i producenci karm i kosmetyków. Odbywają się pokazy a na stoiskach można uzyskać porady żywieniowe a hodowcy mogą liczyć na interesujące rabaty. Ja najczęściej bywam na wrocławskich wystawach kotów rasowych w Hali Stulecia jako gość na stoisku marki Canagan.

5 komentarzy:

MAdzix pisze...

Warto zabrać ze sobą obroże Adaptil, która pomoże psu poczuć się komfortowo w takiej sytuacji :)

rozpieszczony.pl pisze...

Ja aktualnie czytam sobie o przeróżnych rasach psów, bo zależy mi na tym, aby świadomie podejść do wyboru swojego psiaka. Wiem, że nie jest to łatwe, ale mam nadzieję, że z wyborem nie będzie, z czasem, żadnego problemu.

Ola pisze...
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
Porady dla firm pisze...

Ciekawe informacje - na pewno wszystko posprawdzam, bo jak widać wiele rzeczy trzeba wykonać.

Anonimowy pisze...

Za mało przysmaki cosma produkują,