Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 20 października 2014

Jak rozpoznać FLUTD

Najpierw wyjaśnię co to takiego FLUTD.
Jest to ogólna nazwa dla grupy chorób, które powodują zapalenie dolnych dróg moczowych. Objawy są podobne do występującego u ludzi zapalenia pęcherza moczowego. Choroby te mogą także powodować tworzenie się w drogach moczowych kryształów, które mogą utrudniać oddawanie moczu, szczególnie u kocurów. W ciężkich przypadkach może to prowadzić do uszkodzenia nerek a nawet śmierci. Najpowszechniejszym rodzajem FLUTD jest idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego kotów (ang. Feline Idiopathic Cystitis - FIC), rodzaj sterylnego zapalenia ścianki pęcherza moczowego.

Objawy:
Kot oddaje mocz w pomieszczeniach zamkniętych po za kuwetą. Kot podczas choroby odczuwa ból i bardzo szybko ten ból zaczyna mu się kojarzyć z kuwetą dlatego szuka innego miejsca.
W moczu pojawia się krew lub śluz. Kolor moczu zmienił barwę i zapach.
Kot napina się przy oddawaniu moczu.
Często wchodzi i wychodzi z kuwety bez oddania moczu lub siedzi długo w kuwecie "bez efektu"
Jest niespokojny, płochliwy, ma niechęć do jedzenia, unika brania na ręce.
Często liże okolice organów płciowych.
Dobrym sposobem na wczesne wykrycie problemów z drogami moczowymi jest dosypanie do żwirku preparatów, które zasygnalizują nam gdy mocz kota będzie miał za wysokie pH Takim środkiem jest np. Benek test na FUS. (ang. feline urologic syndrome, FUS)


Jeśli widzisz u swojego kota wyżej wymienione objawy i kot nie może swobodnie oddać moczu, przyczyną może być niedrożność. Bardzo ważne jest wczesne wykrycie choroby bo jej skutkiem może być śmierć kota. Natychmiast należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Co powoduje chorobę?
Nie ma jednej przyczyny występowania choroby ale prawdopodobieństwo wystąpienia zwiększają następujące czynniki:
Pokarm
Wysokie poziomy niektórych składników mineralnych w pokarmie mogą zwiększyć ryzyko tworzenia się kryształków w moczu. Magnez i fosfor to składniki mineralne, które wchodzą w skład najczęściej występujących kryształków (struwitów) dlatego należy unikać ich nadmiaru w pokarmie. Drugim, często spotykanym typem kamieni są szczawiany wapnia, co sugeruje, że kontrolowany poziom wapnia również jest istotny. Musimy przy tym wziąć pod uwagę, że ze względu na różnice pomiędzy kotami może się okazać, że dieta, która u naszego kota przyczyniła się do problemów, nie musi być wcale szkodliwa dla innego, gdyż stopień wchłaniania pierwiastków przez organizm jest różny.
Kolejnym bardzo ważnym elementem jest pH moczu, które u kota ma bardzo wąski zakres i powinno wynosić około 6-6,5. Odchylenie od tej normy w górę może powodować wytrącenie się struwitów, w dół zaś – szczawianów wapnia. 
Warunki życia
Brak aktywności fizycznej, przebywanie głównie w pomieszczeniach zamkniętych, zmniejszenie spożycia wody i brudna kuweta powodują iż kot znacznie rzadziej oddaje mocz. To sprzyja tworzeniu się kryształków. Kot może mniej pić jeśli miska stoi w pobliżu hałaśliwych urządzeń lub kuwety. Kot będzie rzadziej korzystał z kuwety jeśli jest ona dzielona z innych kotem lub stoi w ruchliwym miejscu w domu.
Stres. Dla kota sytuacją stresogenną może być zmiana diety, środowiska, pogody, wprowadzenie nowego zwierzęcia lub osoby do otoczenia, zbytnie zagęszczenie zwierząt, niewłaściwy wygląd, umiejscowienie czy też zawartość kuwety. 
Kondycja ciała 
Koty z nadwagą mają większą skłonność do zachorowań. 
Innymi możliwościami, które należy wziąć pod uwagę w diagnostyce przyczyny FIC, są infekcje wirusowe, zaburzenia odporności, niekompletna warstwa ochronna wnętrza pęcherza (glikozaminoglikany), a także zaburzona przepuszczalność ścian pęcherza moczowego.

Jak zapobiegać?
Jeśli zauważysz niepokojące objawy skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
Nie karm kota resztkami ze stołu, nie karm przyprawianym i solonym mięsem.
Podawaj dobrej jakości karmy. Najlepiej mokre. Jeśli Twój kot ma nawracające objawy pomyśl o zmianie karmy na bardziej nastawioną na jego problemy. Zwróć uwagę na pokarmy, które regulują kwasowość moczu. Dodatki żurawiny, rozmarynu w pokarmie działają oczyszczająco na przewód moczowy. Wysoki poziom kwasów Omega 3 także wspomaga leczenie stanów zapalnych.Jeśli już musisz karmić karmą suchą wybieraj karmy z niską zawartością magnezu i fosforu.
Przykładowe karmy z dodatkiem żurawiny Pronature Holistic Indoor z indykiem i żurawiną. Karmy 1st Choice zawierające DL- metionina, naturalny aminokwas, oraz dwusiarczan sodu gwarantujący zachowanie optymalnej wartości współczynnika pH moczu. Karma Grau z kaczką. Z karm mokrych np. Princess Remedies urological control zawierająca żurawinę i metioninę.
Istnieją także suplementy diety zakwaszające mocz ale ich podawanie powinno być skonsultowane z lekarzem. Ja polecam UrinoMet firmy Dolfos zawierający DL- metioninę.
Kot powinien mieć stały dostęp dla świeżej wody.
Kuweta powinna być czysta i stać daleko od misek z pokarmem i wodą.

Jedną z lepszych karm weterynaryjnych jest karma Hill's Prwscription Diet do kupienia tylko w lecznicach weterynaryjnych.
 
 

Brak komentarzy: