Szukaj na tym blogu

sobota, 23 sierpnia 2014

Jaka karma dla kota/psa alergika?

Zacznijmy od tego co to jest alergia na karmę. Nie można mieć alergii na karmę tylko na jej skład. Musimy najpierw zdefiniować na co nasz zwierzak jest uczulony. Czy aby objawy, które uważamy za alergię nie są pochodzenia chorobowego, pasożytniczego czy też grzybiczego. Gdy wyeliminujemy sprawy chorobowe musimy znaleźć składnik wywołujący alergię.
Najczęściej są to białka w zbożach, mięsie z kurczaka, jajkach lub dodatki chemiczne dodawane do karm. Najczęstszymi objawami alergii jest drapanie, wypadanie sierści, luźne stolce a nawet biegunki. Szukanie alergenu jest żmudną pracą. Musimy obserwować kota/psa po kilka dni podając mu różne karmy aby wyeliminować to co go uczula.
Dla zwierzaków z alergią najczęściej poleca się karmy nie zawierające zbóż. Grain Free. Karmy w których są inne mięsa niż kurczak. Jagnięcina, ryby. Najlepsze karmy dla kotów i psów alergików to takie, do produkcji których wykorzystuje się ograniczone źródła białek zwierzęcych, na przykład wyłącznie białko z mięsa ryb. To samo dotyczy białek roślinnych. Im mniej bowiem rodzai białek, tym mniejsze ryzyko wystąpienia objawów alergii, ponieważ to właśnie białka uczulają.
Kolejną rzeczą na która musimy zwrócić uwagę to nie nazwa karmy a jej skład. Zawsze należy czytać co producent ukrył w składzie i czy aby karma z rybami nie zawiera większej ilości kurczaka niż ryby. Jeśli karma kosztuje podejrzanie mało nie łudźmy się, że zawiera drogie mięso (np. jagnięcinę).
Dochodzimy w końcu do ceny karmy. Dobra karma z dużą ilością prawdziwego mięsa, bez zbożowych wypychaczy, bez chemicznych polepszaczy smaku (często producenci taniej karmy aby przechytrzyć koty dodają smakowe dodatki, które mają kota oszukać) musi kosztować. Jeśli chcemy jakości musimy zapłacić więcej. Z własnego doświadczenia wiem, że podając kotu karmę z dużą ilością wartościowych składników dłużej jest syty, mniej je i nie tyje od zbędnych dodatków.

Z karm suchych dla alergików polecam:
Dla kota: Orijen http://www.kocimietka.pl/orijen/99-orijen-cat.html
Power of Nature http://www.kocimietka.pl/power-of-nature/132-power-of-nature-active-cat-farm-mix.html
Canagan http://www.kocimietka.pl/canagan-cat/83-canagan-scottish-salmon-cat.html
 ZiwiPeak http://www.kocimietka.pl/ziwipeak/129-ziwipeak-daily-cat-dziczyzna.html

Dla psa: Orijen http://www.kocimietka.pl/orijen/98-orijen-6-fish-dog.html
Canagan http://www.kocimietka.pl/canagan/68-canagan-country-game.html 
Cotecnica Maxima Grain Free http://www.kocimietka.pl/cotecnica-maxima/111-cotecnica-maxima-dog-grain-free-adult.html
ZiwiPeak http://www.kocimietka.pl/ziwipeak/133-ziwipeak-daily-dog-dziczyzna-i-ryba.html

Brak komentarzy: