Szukaj na tym blogu

środa, 1 listopada 2017

Gruczoły okołoodbytowe u kota co to takiego.

Pewnie nie raz zdarzyło Wam się poczuć od kota nieprzyjemny zapach, który zostawił na Waszych kolanach, kocu czy kanapie. Zapach ten jest bardzo charakterystyczny i trudny do usunięcia. Jest to wydzielina z gruczołów okołoodbytowych i czasami gdy kot jest pobudzony lub przestraszony gruczoły potrafią samoistnie się opróżnić. Ma to miejsce często np. podczas wizyty u weterynarza gdzie kot przeżywa duży stres.
Gruczoły okołoodbytowe znajdują się w końcowym odcinku jelita grubego, ich ujście znajduje się koło odbytu kota (topograficznie określając: znajdują się na godzinie czwartej i ósmej). W zatokach okołoodbytowych gromadzi się wydzielina, która podczas wypróżniania wydobywa się małymi kropelkami. W życiu kotów zapachy są bardzo istotne, napisałam o tym w artykule o kocich feromonach. Kocie feromony, co to takiego. Gruczoły okołodbytowe mają bardzo istotną rolę w kociej komunikacji zapachowej. Jeśli macie w domu kilka kotów to możecie zaobserwować iż kot dominujący nie zakopuje swoich odchodów w kuwecie.
Koty nie kastrowane mają jeszcze bardziej intensywny zapach wydzieliny.

Czasami może dojść do zatkania gruczołów. Przyczyn może być kilka: Biegunka, zbyt luźne stolce (brak odpowiedniego nacisku przy wypróżnianiu aby wycisnąć wydzielinę z zatok), choroba jelit.
Jak rozpoznać zatkane gruczoły:

  • kot intensywnie liże okolice odbytu
  • mocno uderza ogonem o podłogę
  • trze zadem o podłogę
  • gołym okiem widać zmiany na zewnątrz odbytu, jest lekko rozchylony, wilgotny, zaczerwieniony, pulsuje
  • kot wydziela nieprzyjemny zapach z pod ogona (normalnie kot nie powinien brzydko pachnieć)
  • skóra na grzbiecie kota mocno faluje i kot odczuwa silne swędzenie w okolicach odbytu
  • przy długotrwałym zatkaniu zatok dochodzi do obrzęku okolic odbytu a potem do zapalenia oraz ropnych wydzielin
Gdy dojdzie do zatkania gruczołów należy z kotem udać się do lekarza weterynarii, który w fachowy sposób oczyści zatkane zatoki i w razie komplikacji zaordynuje antybiotyk.
W odróżnieniu od psów u kotów nie oczyszcza się gruczołów regularnie i zapobiegawczo bo pobudza to dodatkowo produkcję wydzieliny.
Nie należy także opróżniać gruczołów samemu bo można uszkodzić zatoki w wypadku problemów lepiej udać się do lekarza weterynarii. 

Jeśli macie problem z wydzieliną i kot od czasu do czasu zostawia zapachowe, nieprzyjemne ślady to polecam preparat  Odor Stop firmy Nano Vet do usuwania nieprzyjemnych zapachów.


Brak komentarzy: