Szukaj na tym blogu

piątek, 17 listopada 2017

Masz kota seniora? Sprawdź czy nie ma Zespołu zaburzeń poznawczych.

Wielu opiekunów kotów w podeszłym wieku zauważa zmiany w kocim zachowaniu. Często są one lekceważone lub źle diagnozowane. Kot zaczyna miauczeć bez powodu, posikuje po za kuwetą, siada przed ścianą lub drzwiami i wpatruje się w nie jakby nie wiedział co ma dalej zrobić. Czy Twój kot podobnie się zachowuje?
Koty tak jak ludzie starzeją się, co wiąże się ze zmianami w mózgu. U ludzi najczęstszą chorobą neurodegeneracyjną jest Alzheimer. chory ma kłopoty z pamięcią, orientacją w terenie, często dochodzi do problemów z mówieniem i koordynacją ruchową. U kotów podobna choroba to Zespół zaburzeń poznawczych CDS (Cognitive Dysfunction Syndrome).
Przyczyny w obu przypadkach i ludzkim i kocim nie są do końca znane.
Jak zdiagnozować CDS?
Jest pięć objawów, które ulatniają zdiagnozowanie choroby.
Zespół CDS u kota

1. Problemy z orientacją przestrzenną.
Mogą one przyjmować różne formy. Koty maja problem z omijaniem przeszkód. Spędzają wiele godzin pod drzwiami domagając się wyjścia a gdy otworzy się drzwi kot wychodzi i wraca, powtarza tę czynność wielokrotnie. Inne koty stają przed ścianą i nie wiedzą jak się wycofać, potrafią tak trwać godzinami.
2. Zaburzenia w kontaktach społecznych.
Łagodne koty zaczynają nagle być agresywne a te agresywne łagodnieją, stają się apatyczne.
3. Problemy z odróżnieniem dnia i nocy.
Koty dostosowują się do naszego trybu życia i w dzień są aktywne a większość nocy przesypiają. U kota z CDS aktywność w nocy wzrasta, kot potrafi miauczeć bez powodu, miewa stany lękowe, biega bez celu a w ekstremalnych sytuacjach poluje na śpiących opiekunów. Takie zachowanie jest bardzo uciążliwe dla domowników ale dzięki temu ten objaw choroby jest mocno zauważalny.
4. Oddawanie moczu lub kału po za kuwetą.
Łatwo odróżnić ten symptom od problemów urologicznych czy zwyrodnieniowych u kota, który z powodu dyskomfortu wybiera inne miejsca (za zwyczaj jedno lub dwa) niż kuweta do załatwiania potrzeb fizjologicznych. W wypadku CDS kot załatwia się gdzie popadnie i w miejscach przypadkowych.
5. Zmiana aktywności.
Koty stają się spokojniejsze i ten objaw jest trudny do zdiagnozowania jako CDS ale bardzo często koty spokojne stają się nagle aktywne. Koty mogą stać się lękliwe i cierpieć z powodu separacji z opiekunami. Szukają ciasnych kryjówek i tam czują się bezpiecznie.

Oprócz tych pięciu objawów, opiekunowie kotów powinni zwrócić jeszcze uwagę na zmienne reakcje i wahania nastrojów kota. Głośne miauczenie, szczególnie w nocy, brak apetytu lub nadmierny apetyt, dezorientację w czasie.
Gdy lekarz weterynarii wykluczy chorobowe podłoże tych zachowań oraz behawiorysta wykluczy problemy o podłożu stresowym możemy pokusić się o diagnozę CDS.
A jak postępować gdy u naszego staruszka stwierdzono Zespół zaburzeń poznawczych?

Lekarz prowadzący powinien zaordynować leczenie farmakologiczne, suplementację i ustalenie odpowiedniej diety. I potrzebna będzie konsultacja z behawiorystą, który pomoże pracować z chorym kotem. Praca ta jest bardzo trudna i wymaga dużo cierpliwości, wszelkie zmiany muszą być wprowadzane małymi kroczkami aby nie przysporzyć kotu dodatkowego stresu.
Zmiany, które możemy sami wprowadzać to ułatwienie kotu korzystania z kuwety (dostęp do toalety na jednym poziomie w mieszkaniu aby kot nie musiał chodzić po schodach) kuweta o niskich brzegach. ograniczenie kotu przestrzeni na której żyje aby miał łatwiejszy dostęp do jedzenia, zabawek, drapaka. Dostarczenie kotu kryjówek gdzie będzie czuł się bezpiecznie. Dostosowanie zabawy do jego wieku i zdrowia. (bez biegania, skoków)
Należy pamiętać, że bezwzględnie nie wolno karać kota za niepożądane zachowanie bo takie zachowanie pogłębi jedynie stres i kot będzie tracił zaufanie do opiekuna. W pracy behawioralnej zaufanie jest podstawą sukcesu.
Jeśli chodzi o dietę dla kota seniora to składniki diety spowalniające procesy starzenia się mózgu to:
Witamina C (bogata w nią jest acerola, dzika róża, żurawina) witamina E (występująca np. w oleju z kiełków pszenicy), beta-karoten, kwasy tłuszczowe omega 3 i 6 (występujące w olejach z dzikiego łososia), koenzym Q10 (głównym źródłem koenzymu jest mięso, serca, nerki, ryby: makrela, sardynka, łosoś), L-karnityna (występuje w mięsie, podrobach-głownie w wątrobie, drożdżach)
Suplementy dla seniorów to miedzy innymi: kwasy omega 3, selen, cynk, MSM
Wybierając karmę dla kociego seniora powinniśmy zwrócić uwagę na jej składniki. Podstawą musi być mięso i podroby, oleje z ryb lub kiełków pszenicy. Dodatki glukozaminy i chondroityny dla wzmocnienia stawów. Dodatki np dzikiej róży lub żurawiny wzbogacą suplementację w witaminę C.
Przykładowe karmy suche dla kotów starszych: Canagan Cat senior, Power of Nature senior.

Bibliografia: Animal Expert 

Brak komentarzy: