Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 22 września 2014

Kocimiętka - nepeta cataria

W odpowiedzi na pytanie dlaczego mój sklep nazwałam Kocimiętka opowiem Wam dziś o pewnej roślinie i jej wpływie na zachowanie kotów. Koty są moją wielką pasją i korzystając z wieloletniego doświadczenia w ich wychowaniu, żywieniu i pielęgnacji postanowiłam otworzyć sklep z karmami dla nich. Szukałam odpowiedniej nazwy i pomyślałam o niepozornej roślince, którą często uprawiamy dla jej atrakcyjnego wyglądu w przydomowych ogródkach nie doceniając jej wartości a nazwa jej jest kojarzona z kotami. Profil sklepu uległ lekkiej metamorfozie bo posiadam również karmy dla psów i mały dział dla gryzoni ale nazwa została.
Teraz kilka słów o Kocimiętce właściwej.


Kocimiętka (Nepeta) blina wieloletnia. Należy pamiętać iż tylko jedna odmiana z około 70 działa na koty. Ta odmiana to Nepeta cataria, posiada ona zawarty w liściach związek organiczny nepetalactone, który jest wabikiem na koty i motyle a jednocześnie odstrasza karaluchy, mszyce i komary. Roślina wyglądem przypomina pokrzywę, ma sercowate liście z karbowanymi brzegami, kwiaty białe, niebieskie, różowe lub liliowe. Ma właściwości lecznicze (jest antybakteryjna, działa nasennie i napotnie, ma właściwości przeciwskurczowe, w ziołolecznictwie wykorzystuje się ją do leczenia zapalenia oskrzeli, biegunki, wiatropędnie i przeciw kolkowo), ziele Kocimiętki cytrynowej ma działanie uspokajające, a z nektaru rośliny można uzyskać miód. Związek, który znajduje się w Kocimiętce jest także kocim feromonem dlatego większość kotów bardzo silnie na nią reaguje. Koty stają się pobudzone, zaczynają w ekstazie ocierać się i tarzać w roślinie, jej suszu lub wyciągu z niej. Największy wpływ Kocimiętka ma na koty w wieku rozrodczym. Małe kociaki jak i starsze koty mogą przejść obojętnie obok jej walorów. Zachowania kotów są różne, często koty ją liżą lub gryzą, nie musimy się obawiać bo roślinka jest nieszkodliwa. Euforia wywołana feromonem trwa około 5 - 10 minut potem kot przez parę godzin będzie obojętny na ten zapach.
W Polsce dzika Kocimiętka porasta nieużytki i pobocza dróg. Kocimiętkę jako preparaty dla kotów możemy kupić jako Kocimiętka w sprayu, olejku lub w formie proszku. Często zabawki dla kotów są wypychane suszem tej rośliny. Koty są zachwycone gdy dostają Kocimiętkę więc warto stosować ją jako nagrodę przy tresurze, gdy chcemy nauczyć kota korzystać z drapaka lub nakłonić go do spania w konkretnym miejscu.Gdy kot jest zestresowany wyciąg z rośliny pozwoli mu się odprężyć.
Moją ideą jest dawać kotom to co najlepsze do jedzenia ale także chcę aby czuły się dobrze psychicznie dlatego mają wiele atrakcji. Jedną z nich jest spryskiwanie Kocimiętką ich drapaka lub zabawek. Gienio uwielbia ten zapach mimo iż jest kastratem, zawsze liże spryskane miejsce, ociera się o nie pyszczkiem i potem długo leży w spryskanym miejscu. Wandzia mniej intensywnie reaguje na tą podnietę ale zawsze tarza się mrucząc z zadowolenia jakiś czas. Stefcio był chyba za młody bo gdy podałam mu Kocimiętkę nie zareagował na nią, miał wtedy około trzech miesięcy.

Brak komentarzy: