Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 1 września 2014

Trochę o żwirkach dla kotów

Jak wybrać odpowiedni żwirek dla naszego kota, czym się sugerować i na co zwrócić uwagę.

Na rynku mamy spory wybór żwirków. Najłatwiej podzielić je ze względu na kategorie.Bentonitowe, drewniane, sylikonowe i nowość kukurydziane. Ja zdecydowanie jestem za żwirkami ekologicznymi i wybierając żwirki do mojego sklepu szukam takich, które spełniają pewne wymagania:
- opakowanie, czy jest wytrzymałe i czy jest biodegradowalne.
- sam żwirek czy ulega biodegradacji, czy może być usuwany w toalecie lub kompostowany.

Wyjątkiem są żwirki bentonitowe bo mimo, że produkowane są z naturalnego kruszywa i nie zagrażają środowisku nie są biodegradowalne i niestety skała bentonitowa nie jest źródłem odnawialnym. Żwirki te oblepiają i sklejają odchody dzięki temu w łatwy sposób można je usunąć z kuwety. Nie można ich wyrzucać do toalety bo zmieszane z wodą tworzą coś podobnego do cementu i mogą zatkać rury.. Bardzo dobrze i szybko pochłaniają mocz i neutralizują nieprzyjemny zapach. Żwirki bentonitowe pylą ale nie są szkodliwe.Nie polecane są dla małych kociąt bo po zjedzeniu przez kocię może dojść do zalepienia jelit. Dużym minusem jest ich roznoszenie po mieszkaniu.Na rynku znajdziemy żwirki aromatyzowane i naturalne. Ciekawą cechą tego żwirku jest to, że im jest drobniejszy tym lepiej się zbryla ale też bardziej się roznosi.. Drobne żwirki maja nazwę Compact.W żwirku Optimum połączono właściwości compact z większymi ziarnami co ma zapobiec roznoszeniu się żwirku.

Wracając do żwirków ekologicznych to mamy dwa gatunki. Drewniany i kukurydziany. Są one zazwyczaj pakowane w ekologiczne papierowe torby.
Żwirek drewniany
Dzielimy je na żwirki zbrylające i nie zbrylające.Żwirki zbrylające działają podobnie jak żwirki bentonitowe. Oblepiają odchody i można je łatwo usunąć z kuwety. Żwirki te można usuwać w toalecie. Dobrze pochłaniają zapachy i w małym stopniu roznoszą się po mieszkaniu. Produkowane są w 100
% z drewna, często sosnowego ale producenci nie piszą dokładnie czy są to odpady drewniane czy specjalnie do tego celu ścinane drzewa. Chcąc kupić żwirek zbrylający zwróćmy uwagę na napisy na opakowaniu bo żwirków jest bardzo dużo i nie każde wyglądające na zbrylające nimi są.
Żwirki nie zbrylające mają postać wałeczków lub większych granulek. W odróżnieniu od zbrylających nie oblepiają odchodów tylko pod wpływem moczu rozpadają się wchłaniając ciecz. Są mniej praktyczne ale wielką zaletą tych żwirków jest bardzo małe lub zerowe roznoszenie po mieszkaniu. Żwirki nie zbrylające nadają się jako podkład także dla innych zwierząt domowych takich jak gryzonie.

Kolejnym żwirkiem polecanym przez Sklep Kocimiętka jest żwirek kukurydziany.
Jest to żwirek wyprodukowany w 100% z naturalnych składników. Są bardzo wydajne, zbrylające czyli oblepiają odchody i pozwalają je łatwo usunąć z kuwety. Bardzo dobrze eliminują nieprzyjemny zapach i wchłaniają ciecze. Żwirki kukurydziane są biodegradowalne i można je usuwać w toalecie gdyż zachowują się jak papier toaletowy. Jeśli chodzi o roznoszenie po mieszkaniu do zachowują się podobnie jak żwirki drewniane zbrylające. Robią mały bałagan jest ale w łatwy sposób można go pozamiatać. Żwirek kukurydziany pozostawia w mieszkaniu zapach kukurydzy.

Na końcu opiszę żwirki sylikonowe. Nie mam ich w sprzedaży i nie darzę ich sympatią. Są co prawda wygodne bo kuwetę można zasypać raz na jakiś czas (raz na miesiąc) i tylko wybierać "grubsze" odchody ale po kilku dniach kuweta nie wygląda estetycznie a po kolejnych kilku zaczyna z niej wydobywać się nieprzyjemny zapach. Żwirek sylikonowy nie roznosi się mocno po mieszkaniu. Jest wyprodukowany z krzemionki i ma postać grudek lub kuleczek, które wchłaniają mocz do środka. Gdy żwirek jest zużyty zmienia kolor z białego na żółty. Jeszcze jedna rzecz, która sprawiła iż nie preferuję tego żwirku to to, że szeleści i nie każdy kot to lubi. Moje koty nie lubiły wchodzić do "szeleszczącej" kuwety i stawać na twardych kulkach.

I zostały nam jeszcze mało popularne żwirki sepiolitowe. Są to żwirki z minerału zwanego Sepiolit. Nie zbrylają się a zawartość kuwety należy wymieniać co kilka dni. Nie wolno wrzucać ich do toalety. Często myli się go ze żwirkiem bentonitowym.

Proponuję zerknąć w tabelkę i porównać wszystkie żwirki pod względem kryteriów jakie Wam odpowiadają.

ZBRYLANIE
bentonitowy   kukurydziany  drewniany  silikonowy
Dobrze się zbryla Zbryla się dobrze Zależy od rodzaju i tak
i nie.
Wcale się nie zbryla

POCHŁANIANIE ZAPACHÓW I WILGOCI
bentonitowy   kukurydziany  drewniany  silikonowy
Bardzo dobrze pochłania
zapachy i wiąże mocz.
Pochłania wilgoć i zapachy bardzo
dobrze. Pachnie kukurydzą
Dobrze pochłania zapachy i wchłania
wilgoć, pachnie drewnem. Żwirki nie zbrylające słabo pochłaniają zapachy.
Pochłania wilgoć i zapachy szybko, ale także szybko zaczyna nieładnie wyglądać i pachnieć

WYGLĄD
bentonitowy   kukurydziany  drewniany  silikonowy
Ładny, jasny wygląda jak piasek Estetyczny, intensywny
naturalny kukurydziany
kolor
Estetyczny, wygląda podobnie do trocin. Świeżo wsypany ma ładny wygląd, biały, kolorowy. Po kilku dniach zmienia wygląd na nieładny żółto - brązowy.

WYDAJNOŚĆ
bentonitowy   kukurydziany  drewniany  silikonowy
Średnio wydajny.
Trzeba go uzupełniać. Odmiana compact bardziej wydajna od standardowej.
Wydajny, należy utrzymywać ok 5 cm warstwę żwirku. 12 l wystarcza na około miesiąc przy 2 kotach
Wydajny, należy go dosypywać. 10l wystarcza na około miesiąc przy 2 kotach
Wydajny, bo wymieniany w całości średnio raz na miesiąc.

AKCEPTOWANIE PRZEZ KOTA
bentonitowy   kukurydziany  drewniany  silikonowy
Dobrze akceptowany Dobrze akceptowany przez koty Dobrze akceptowany. Nie wszystkie koty akceptują żwirek sylikonowy.

WYGODA UŻYTKOWANIA
bentonitowy   kukurydziany  drewniany  silikonowy
Mało wygodny, trzeba go często dosypywać. Jest ciężki w transporcie. Nie można wrzucać go do toalety.
Roznosi się po mieszkaniu.
Wygodny, lekki, można usuwać go w toalecie.Co jakiś czas trzeba dosypać. Trochę się roznosi. Wygodny, lekki.  Żwirek  zbrylający można usuwać w toalecie. Co jakiś czas należy go dosypać. Trochę się roznosi. Nie zbrylający w farmie wałków nie roznosi się. Bardzo wygodny. Żwirek zasypuje się raz w miesiącu i tylko usuwa grubsze odchody.Nie roznosi się mocno.CENNY
bentonitowy   kukurydziany  drewniany  silikonowy
Za 10l żwirku firmy Super Benek Naturalny
18 zł
Za 10 l żwirku Super Benek Compact 22,40 zł 
Za 7 l żwirku Super Benek Corn Cat 16,80 zł
Za 12 l żwirku GreenCat 26 zł
Za 5 l Super Pinio kruszon zbrylający 15 zł
Za 10 l Super Pinio nie zbrylający 14,70 zł
Za żwirek Cats Best Eko zbrylający 26,90 zł
Brak w moim sklepie.
średnia cena na rynku ok 30 zł za 5-7 l


Aby zneutralizować niektóre minusy żwirków możemy zaopatrzyć się w pomocne dodatki. Aby żwirek nie roznosił się po za kuwetę, możemy kupić wycieraczki pod kuwetę. Tradycyjną kuwetę zastąpić taką, która ma specjalną ramkę od góry zapobiegającą rozsypywaniu żwirku gdy kot kopie. Możemy kupić kuwetę zakrytą. Do usuwania żwirku potrzebna będzie nam specjalna łopatką z otworami do przesiewania. I na koniec mogę polecić neutralizatory zapachu. Szybko i w przyjemny sposób likwidują nieprzyjemne zapachu nie tylko z kuwety.
Osobiście na własnych kotach sprawdziłam wszystkie opisane żwirki. Najbardziej polecam drewniane zbrylające i kukurydziane.

Brak komentarzy: