Szukaj na tym blogu

wtorek, 7 października 2014

Jesienna pielęgnacja psa

Przed nami ostanie dni ciepła i słonecznej pogody. Niebawem zaczną się słota i chłodne dni. Taka pogoda dotyka nie tylko nas ale i nasze psy. Powrót ze spaceru bardzo często kończy się sprzątaniem w domu i kąpielą naszego pupila. Jeśli pies jest prawidłowo odżywiany ma piękną i lśniącą sierść. Dodatkowa pielęgnacja polegająca na czesaniu i stosowaniu odpowiednich kosmetyków spotęguje ten efekt.

Podstawowym budulcem psiego włosa są aminokwasy i nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6. W psiej diecie nie może zabraknąć witamin A, E, C, cynku, biotyny i ryboflawiny. Wszystkie dobre karmy posiadają w swoim składzie wyżej wymienione składniki i utrzymują w dobrej kondycji sierść i skórę.
Prawidłowa pielęgnacja to dobrze dobrane szczotki, grzebienie i preparaty do rodzaju sierści i wielkości psa.
Bardzo ważną rzeczą o której musimy pamiętać to, to iż preparaty do pielęgnacji dla ludzi nie nadają się dla zwierząt. Najprościej udać się do salonu dla psów, który odpowiednio zadba o naszego psiaka. Niestety jest to kosztowne i nie wiele osób się decyduje na takie rozwiązanie. Psią sierść możemy pielęgnować w domu. Oto kilka wskazówek o których należy pamiętać przed kąpielą naszego psa.


1. Zanim psa wykąpiemy pozwólmy mu się wybiegać, wyjdźmy z nim na spacer bo po kąpieli pies w okresie jesieni i zimy nie powinien przez kilka godzin wychodzić na dwór. A zmęczenie sprawi iż podczas zabiegu będzie spokojniejszy i zrelaksowany.
2. Wyczeszmy go, pozbawiając splątanej sierści i ewentualnych zanieczyszczeń.
3. Przed samą kąpielą nie powinno się karmić psa (pamiętajmy, że nie powinien potem wychodzić)
4. Musimy zorganizować mu wannę do kąpieli odpowiedniej wielkości. Na dno położyć matę antypoślizgową. Czasami psy nie lubią się kąpać i próbują uciekać, zabezpieczy ona psa przed poślizgnięciem i urazem, zmniejszy stres spowodowany niestabilną pozycją.
4. Wybierając preparat do kąpieli dokładnie czytajmy informacje zawarte na opakowaniach. Unikniemy pomyłek w zakupie. Jednocześnie wybierzmy produkt, który będzie najlepiej pasował dla naszego pupila. Źle dobrany preparat może spowodować podrażnienie na skórze psa, ponieważ będzie przeznaczony np. dla innej sierści niż ta, którą posiada nasz czworonożny przyjaciel. Inne szampony będą przeznaczone dla psów długowłosych, inne dla tych o włosie szorstkim, prostym, twardym itd. Na rynku są także dostępne szampony uniwersalne, które rozwiązują problem wyboru szamponu.
W moim sklepie znajdziecie kilka rodzajów szamponów firmy Super Benio
Szampony nie powinny zbyt intensywnie pachnieć pamiętajmy iż psy mają o wiele bardziej wyczulony węch.
5. Pamiętajmy aby nie doszło do zalania uszu psa. Najlepiej uszy zabezpieczyć wacikami o odpowiedniej wielkości.
6. Kolejny etap to osuszanie. Jeśli nie chcemy mieć biegającego po domu psiaka i rozchlapującego dookoła wodę to musimy go wysuszyć. Ręcznikiem albo suszarką. Zaczynając od brzucha kończąc na głowie.
7. Wilgotnego psa możemy wyczesać ponownie.

A teraz możemy znów wyjść z naszym czworonogiem na spacer i pozwolić mu się wytaplać w kałuży ;)

Brak komentarzy: