Szukaj na tym blogu

piątek, 6 lutego 2015

Który żwirek jest najlepszy?

Gdy posiadamy kota w domu podstawową rzeczą w jego wyposażeniu jest kuweta i żwirek. Często na forach i grupach dyskusyjnych pada pytanie: Który żwirek jest najlepszy? Zazwyczaj ciężko jest na nie jednoznacznie odpowiedzieć bo każdy z nas ma inne oczekiwania i każdy kot inne upodobania. Dlatego dziś na moim blogu odpowiem na to pytanie kierując się własnym doświadczeniem w tym temacie. Opowiem o żwirku, który odkryłam około pół roku temu. Była to nowość na rynku żwirków a szczególnie w rodzinie żwirków Benek. Wcześniej używałam Cats Best Eko Plus i największą jego bolączką było roznoszenie się po mieszkaniu. Żwirek był wszędzie, dywaniki, koce a nawet w łóżkach. Długo szukałam optymalnego żwirku i wypróbowałam wiele gatunków i firm. Szukałam żwirku wygodnego w użyciu (usuwanie w WC) i sprawiającego jak najmniej kłopotów (ciągłe sprzątanie podłogi, szorowanie resztek po żwirku przyklejonych do kuwety) i znalazłam.

Żwirek Benek Corn Cat jest kukurydziany, produkowany w 100% z naturalnego surowca, biodegradowalny. Nie uczula, w przypadku spożycia nie zagraża zdrowiu kota. Pakowany jest w ekologiczne papierowe opakowanie o pojemności 7 l co równa się ok 4, 5 kg (są także większe opakowania 40 l, pakowane w wielkie worki foliowe ale są one bardzo nieporęczne i zajmują dużo miejsca w mieszkaniu, taki worek to 24 kg żwirku. Ma jeszcze jedną największą wadę, żwirek traci swoje właściwości bo pod wpływem swojego ciężaru rozgniata się i potem pyli i roznosi). Worek mały posiada ucho do noszenia co ułatwia transport. Sam żwirek jest koloru jasnego ( nie jest żółty jak wskazywała by nazwa). Jest to żwirek zbrylający.


Pod wpływem wilgoci bardzo dobrze łączy się w zwarte placki, które można usuwać w WC (żwirek rozpuszcza się podobnie do papieru toaletowego w wodzie). Bardzo dobrze chłonie zapachy. Sam ma lekki, przyjemny zapach kukurydzy (wersje zapachowe delikatnie różnią się aromatem od wersji naturalnej, zapach nie jest agresywny jak w wielu żwirkach zapachowych, jest delikatny i naturalny). Mokry żwirek nie przywiera do dna kuwety, jednym delikatnym ruchem można go usunąć.

Jest wydajny, 7 l worek wystarczał mi na ok 4 tygodnie (10 l żwirku CBE także wystarczało na ok 4 tygodnie) przy dwóch dorosłych kotach  i jednej kuwecie. Żwirek ma strukturę ciężkich granulek i dzięki temu posiada najważniejszą zaletę. Nie roznosi się!
Negatywne uwagi jakie do mnie dotarły na temat żwirku to to, że troszkę pyli się na łapkach kota podczas zagrzebywania.
Tak wygląda okolica kuwety po 4 dniach od wsypania żwirku (podłoga nie była zamiatana) jak widać zwykła wycieraczka doskonale zatrzymuje to co wypadnie z kuwety.


Wyniesiony żwirek zostaje tylko w okolicach kuwety bo pod wpływem swojego ciężaru od razu odpada z łapek kota. Koty bez problemu akceptują ten żwirek.
Aby był użytkowany optymalnie należy nasypać ok 5 cm warstwę żwirku i sukcesywnie uzupełniać podczas usuwania zanieczyszczonego. Ja raz w tygodniu zmieniam cały żwirek, myję kuwety (obecnie mam trzy kuwety) i wsypuję nową porcję. Pod koniec tygodnia wygląda on mniej estetycznie ale nadal spełnia znakomicie swoją rolę.
Cena żwirku na rynku sklepów internetowych waha się od 15 zł do 19 zł za worek 7 l + przesyłka.



Brak komentarzy: