Szukaj na tym blogu

środa, 22 lipca 2015

Czy mój kot jest wybredny

Często słyszę, że ktoś ma kota wybrednego ale czy to kwestia wybredności czy też coś poważniejszego. Zazwyczaj apetyt jest oznaką zdrowia ale czy jego brak to od razu oznaka choroby? Spotkałam się w swoim życiu z różnymi kotami. Są takie, które jedzą wszystko co im się poda ale są i takie, które nie chcą jeść.

Czasem warto się przyjrzeć bliżej dlaczego nasz kot grymasi.


Pierwszym powodem odmowy jedzenia przez kota jest przejedzenie. Koty zdrowe same regulują sobie ilość spożywanego pokarmu i czasem może się zdarzyć, że kot odmówi jedzenia bo wcześniej zjadł za dużo. Takie zachowanie jest normalne i nie powinno nas niepokoić. Gorzej jest jeśli zauważymy, że kot nie chce jeść i nagle zmienia się także jego normalne zachowanie. Gdy nas coś zaniepokoi należny zacząć kota obserwować.

- czy stracił chęć tylko do jedzenia czy także do zabawy, stał się apatyczny, częściej leży (może to wskazywać na gorączkę, ból, chorobę, zarobaczenie)
- kot jest głodny, miauczy, zagląda do miski ale nie je (może to być spowodowane jakimś problemem w pyszczku, rany, owrzodzenia, ciało obce, kamień na zębach)
- kot zagląda do miski i "zakopuje" zawartość (koty robią tak często gdy coś jest nie świeże lub im nie smakuje. Karma mokra może stać w misce ok 2 h, karma sucha dłużej bo także jełczeje. Dotyczy to także otwartego dużego worka z karmą, który powinien zostać szczelnie zamknięty i zużyty w ciągu 3-4 miesięcy po otwarciu. Koty mają tak wyczulony węch, że nawet delikatna nieświeżość je odstraszy. Podobnie ma się z zapachem karmy, która leżała w otwartej puszce). Należy także pamiętać aby dawać kotu jedzenie gdy jest głodny bo gdy kot jest najedzony i zostawi karmę w misce potem nawet jak będzie głodny nie będzie chciał jej jeść i potraktuje ją jako padlinę.
- kot nie je z brudnej miski. Miskę po każdym posiłku należy umyć. Należy sprawdzić czy miska jest czysta (z punktu widzenia kota, nie naszego)
- czy kot ma rozwolnienie albo zaparcie (w tym wypadku problem jest poważny, szczególnie przy biegunce). Jeśli kot ma problemy z układem trawiennym, męczy go biegunka, należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii bo kot bardzo szybko się odwodni a także straci równowagę elektrolitową. Kotu można podać doraźnie węgiel, smektę lub specjalną karmę zalecaną przy biegunkach np. firmy dr. Berg zawiera ona substancje pomagające zwalczyć biegunkę. Jeśli rozwolnienie nadal się utrzymuje nie należy czekać aż kotu przejdzie samo.
- czy kot wymiotował lub próbował wymiotować. (Często przyczyną nie jedzenia jest "zakłaczenie" kota. Kot myjąc się połyka duże ilości sierści, która nie jest trawiona w układzie pokarmowym. W naturalnym środowisku kot zje specjalną ostrą trawę, która pomoże mu się pozbyć kłaków. W domu my musimy zadbać o niego i podawać mu karmę suchą z dodatkami przeciw kulom włosowym, karmę mokrą np Moonlight Dinner nr 1-8, Princess Remedies lub specjalne preparaty rozpuszczające sierść np. firmy Gimpet Pasta Soft Malt Extra.
- ile kot nie je. Koty muszą jeść, głodówka trwająca dłużej jak 2 dni może spowodować stłuszczenie wątroby u kota a to doprowadzić nawet do jego śmierci.
- jeśli zmieniliśmy kotu karmę może on odmówić jedzenia bo nowość mu nie smakuje.
- czy kot przeżywa jakiś stres, może pojawił się nowy członek stada, mamy remont.
- czy inne koty pozwalają mu jeść. Czasem gdy mamy więcej kotów to może się zdarzyć, że dominujący kot nie dopuszcza innego do miski, należy obserwować zachowanie kotów podczas jedzenia.
- jeśli zmieniliśmy kotu miskę, może mu ona nie odpowiadać (np. niektóre koty nie tolerują metalowych misek)
- jeśli często zmieniamy kotu karmę to będzie on wybierał z menu tą która mu smakuje najbardziej i tą będzie chciał jeść, odmówi jedzenia mniej smakowitej i będzie czekał na przysmak. (Zazwyczaj ten stan koty sygnalizują podlizywaniem się do człowieka, głośnym nawoływaniem jedzenia mimo pełnej miski)
- czy kot nie podjada między posiłkami. (Jeśli dostaje przysmaki lub resztki ze stołu między swoimi posiłkami to może się zdarzyć, że nie będzie już głodny gdy przychodzi pora karmienia)
- czy podana karma nie jest zimna (koty lubią ciepłe jedzenie, można je podgrzać. Jest ono wtedy bardziej pachnące i przypomina naturalną świeżo złowioną zdobycz).

Gdy już wiemy dlaczego nasz kot nie chce jeść. 

 

I nie jest spowodowane czynnikami chorobowymi, możemy zastosować kilka sztuczek aby zachęcić go do jedzenia. Gdy podajemy kotu karmę suchą i mokrą to nie ustawiajmy miseczek z jedzeniem obok siebie. Koty lubią jeść w różnych miejscach i na różnych wysokościach. Możemy kotu zaplanować przestrzeń w 3D i w różnych miejscach i wysokościach postawić miskę z wodą, miskę z suchym pokarmem i miskę z mokrym jedzeniem. Kolejna rzecz to nie stawiajmy misek w tym samym pomieszczeniu gdzie stoi kuweta. Koty lubią polować więc możemy urozmaicić im posiłek podając suchą karmę w zabawkach interaktywnych zwanych "kula smakula" Kot wtedy chętniej zje "upolowane" jedzenie. Czasem zdarza się, że kot chętniej je z "ludzkiego" talerza niż z miski. To też taka sztuczka podać mu karmę na talerzu takim samym jak nasz.
Gdy kot jest chory to niezbędna jest wizyta u weterynarza a czasem nawet karmienie przez sondę.


Brak komentarzy: