Szukaj na tym blogu

środa, 16 marca 2016

Mam psa wybrednego, co z tym zrobić?

Czasem jest tak, że nasze ukochane i wypieszczone psiaki nie chcą jeść podawanej im karmy. Wybredzają przy tym okropnie, mieszając tylko bez celu nosem w misce bądź w ogóle nie chcą do niej podchodzić. 
  • Dlaczego tak się dzieje? 
  • Z jakich powodów niektóre psy nie chcą jeść i stają się bardzo wybredne? 
  • Dlaczego czasem tracą apetyt? 
  • Jak powinno wyglądać karmienie wybrednych psów? 
  • Co robić, aby było skuteczne? 
  • Jak nauczyć psa niejadka jeść?

Dlaczego pies jest wybredny? 

Z pewnością jest wielu właścicieli psiaków- niejadków. Podają swojemu ukochanemu pupilowi kompletną, pełnowartościową i drogą karmę, nawet tą którą do tej pory zjadał apetytem, i nagle dostrzegają,, że zostaje ona w misce. Czy karma przestała psu smakować, może znudziła mu się po prostu i rozpieszczony pupil potrzebuje zmiany? Może jedzenie nie jest świeże i pies to wyczuwa? A może to objaw groźnej choroby? Wydaje się nam wtedy, że to wielki problem. Jednak najczęściej odpowiedź jest prosta, i okazuje, że sami do tego doprowadziliśmy!
Podając zwierzakowi pełną michę, często nie zdajemy sobie sprawy, że przekarmiamy pupila. Podawanie resztek obiadowych i psich smakołyków, poza planowanymi posiłkami, zapycha zwierzaka. Ponadto resztki z naszego stołu są zwykle atrakcyjniejsze od suchej karmy. Pupil wiedząc, że może od nas dostać takie pyszności, przestaje jeść normalną karmę. 
Czy potraficie odmówić tym wielkim proszącym oczyskom albo proszącej pozie z machającymi łapkami? Jeśli nie, powinniście się tego nauczyć.
Oczywiście na przejedzenie psa wpłynie też złe bilansowanie codziennych posiłków, czyli podawanie mu zbyt dużej liczby kalorii na dobę. Puszczanie psa na spacerze samopas, może doprowadzić do swobodnego penetrowania śmietników, krzaków w poszukiwaniu dodatkowych resztek pokarmowych. Trzeba też mieć na uwadze, że starzejące się psy również mogą odczuwać obniżenie apetytu. Jest to jednak reakcja naturalna.
Bywają psy, które nawet mimo przejedzenia będą zajadały wszystko, co zobaczą w misce, Labradory, Jamniki, Golden retrivery. Znamy również przypadki psiaków, które gotowe są zwymiotować to, by móc dalej jeść.

Czy odmowa jedzenia może też świadczyć o chorobie psa? 

Czy to prawda, że jeśli psiak nie chce jeść, może to również być objaw To prawda! Wówczas dobrze jest odwiedzić weterynarza.
Jeśli pies odstawia miskę i dodatkowo, np. wymiotuje lub ma rozwolnienie, jest osowiały, ma suchy nos i poleguje – może oznaczać stan chorobowy! Należy mieć świadomość, że choroby układu pokarmowego mogą być groźne dla psów (np. zatrucia pokarmowe, czy infekcje bakteryjne). Czasem pies odmawia przyjmowania pokarmów z powodu połknięcia przedmiotu i zaczopowania nim przewodu pokarmowego, co wymaga natychmiastowego usunięcia. Co w takim wypadku zrobić? Należy jak najprędzej postarać się usunąć przedmiot, by udrożnić drogi oddechowe oraz jak najszybciej udać się z pupilem do weterynarza.
Trudne karmienie wybrednych psów
Przede wszystkim każdy posiłek psa w ciągu doby powinien mieć oszacowaną liczbę spożywanych kalorii. Nie powinniśmy dopuścić, by pies się przejadł, dlatego należy też bardzo rozsądnie nagradzać psa smakołykami (powinniśmy wliczyć je w ogólną dobową liczbę kalorii).
Pod żadnym pozorem nie powinniśmy uczyć psa niekontrolowanego i nieustannego wyłudzania przy stole. Zamiast karmienia psa resztkami ze stołu, podawajmy mu wyłącznie pełnowartościowe dobrej jakości jedzenie przeznaczone dla psów. Każdy pies powinien mieć również stałą porę posiłku (u dorosłego psa 1-2 razy dziennie). Żaden czworonóg nie może mieć możliwości wyszukiwania na spacerze resztek porzucanych przez ludzi (np. penetrowanie śmietników) i zjadania odchodów.
Jeśli już doprowadziliśmy do stanu, w którym nasz pupil nie chce jeść swojej psiej karmy, należy koniecznie przywrócić mu naturalne nawyki. Potrzebna jest w tym bezwzględna konsekwencja w działaniu, wytrwałość i cierpliwość właściciela. Jeśli pies nie chce w pierwszym momencie jeść, to trudno – niech nie je. Przejedzony pies musi przetrawić to, co ma w środku. W porze posiłku postawmy mu jednak miskę ze ściśle wydzieloną dawką pokarmową. Dajmy mu pół godziny na zjedzenie, a następnie zabierzmy miskę bez względu na to, czy jest pełna, czy pusta. Kiedy nadejdzie pora następnego posiłku, należy czynność powtórzyć. Między posiłkami nie powinno być żadnego podjadania i dokarmiania, przynajmniej do czasu, gdy pies nie zacznie opróżniać miski. Uwierzcie, że takie rytuały zadziałają, a psu nie stanie się krzywda! Nawet najbardziej wybredny pupil na pewno w końcu przestanie grymasić i zacznie normalnie jeść.
>Metoda ta jest w pełni etyczna, nie szkodzi psu, a wręcz korzystnie reguluje jego przemianę materii, pod warunkiem, że będzie karmiony dobrej jakości, pełnowartościowym pokarmem.

Karmy dla psów wybrednych

Zdrowy pies, gdy staje się wybredny, nie potrzebuje od razu specjalnej karmy. Inaczej postępujemy w przypadku psów starzejących się i mających specyficzne schorzenia. Starsze psy często mają mniejszy apetyt, a do tego doskwiera im osłabienie zmysłów smaku i węchu. Siłą rzeczy stają się wtedy też nieco bardziej wybredne. Podobnie jest z psami alergikami, mającymi problemy z wątrobą czy nerkami lub cierpiącymi na schorzenia przewlekłe. Wymagają one szczególnego żywienia i mogą grymasić przy jedzeniu. Trzeba wówczas uważać, aby nie traciły na wadze i zmienić karmę na dedykowaną
Psom grymaszącym nawet bez powodu, możemy wyszukać karmę bardziej smakowitą. Zwiększona ilość świeżego mięsa w składzie sprawia, że pokarm staje się bardziej atrakcyjny.
Dobrym sposobem aby uatrakcyjnić suchą karmę i złagodzić rygor ściśle ustalonych posiłków jest dodawanie do niej smacznych dodatków (białego sera, jogurtu, oleju z łososia, karmy mokrej) Należy jednak pamiętać o doliczeniu tego do dziennej dawki kalorii oraz gdy pies nie zje konsekwentnemu zabieraniu nawet pełnej miski po wyznaczonym czasie.
Psim niejadkom szczególnie polecam karmy: Canagan z kurczakiem, Alpha Spirit, Carnilove, Brit care, Essential, AlphaWolf.

Brak komentarzy: