Szukaj na tym blogu

niedziela, 25 października 2015

Jak odstraszyć koty

W tym poście podpowiem Wam co zrobić, aby nasze koty lub koty sąsiadów nie załatwiały się w naszym warzywniku, na trawniku, w piaskownicy. Nie wchodziły tam, gdzie są nie pożądane lub w miejscach dla nich niebezpiecznych. Przedstawię Wam kilka porad ogrodowych i tych dostosowanych do warunków mieszkaniowych.

Jak odstraszyć koty z ogrodu

Wielu z Was ma w ogrodzie ogórek warzywny lub piaskownicę dla dzieci. Czasem zdarza się, iż przychodzą tam koty zwabione miękką ziemią lub piaskiem i załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. Dobrym sposobem jest ogrodzenie terenu płotkiem lub siatką, ale jeśli nie chcemy tego robić możemy posadzić w koło piaskownicy rośliny, które odstraszają zwierzęta. Jak wiecie są rośliny, które koty bardzo lubią, np. kocimiętka czy waleriana. Są też takie, których zapachu nie znoszą i będą się od nich trzymać z daleka. Najpopularniejsze z nich to:
 • Koleus psi (coleus canina)
Jest to blina o srebrno-zielonych liściach i fioletowych kwiatach, która po potrąceniu wydziela nieprzyjemny zapach dla psów i kotów. Dla ludzi ten zapach jest neutralny. Roślinka jest zielona nawet w zimie i mrozoodporna. Idealnie nadaje się na rabatkę w koło warzywnika lub innego miejsca gdzie chcemy aby czworonogi nie wchodziły.
 • Bodziszek (geranium)
Wielu z Was zapewne zna tę bardzo popularną w latach 80-90 roślinkę uprawianą często na parapetach okiennych w domach naszych rodziców czy dziadków. Ja znam ją pod nazwą Geranium i zapamiętałam, że przy dotknięciu wydziela nieprzyjemny zapach. Koty go bardzo nie lubą. Jest to także blina, łatwa do uprawy. Ma piękne zielone liście, które w
niektórych gatunkach jesienią zmieniają kolor na rdzawy. Geranium ma piękne dekoracyjne kwiaty w kształcie żurawich dziobów (stąd jego nazwa).


 • Ruta zwyczajna (Ruta graveolens)
Roślina ta zaliczana jest do podkrzewów. Dół rośliny jest zdrewniały, a jej zielononiebieskawe liście mają w sobie wiele gruczołów, w których znajdują się olejki eteryczne. W lecie roślina kwitnie na żółto. Odstrasza chrząszcze i ślimaki i oczywiście koty. Ruta jest znana jako zioło i ma lecznicze zastosowanie ze względu na sporą zawartość rutyny. Należy jednak uważać na tę roślinkę, gdyż u ludzi potrafi wywołać pokrzywkę. Nie polecam jej do obsadzania terenu, przy którym bawią się dzieci.

Są także specjalne chemiczne preparaty, które można kupić w sklepach ogrodniczych i zoologicznych, odstraszające psy i koty, np: Granulat firmy Bros, firmy Gimpet w proszku, Agrecol Arox preparat bezpieczny i biodegradowalny, Dr Seidel Repelex Ogród. Jednak ja bardziej skłaniam się ku metodom naturalnym i ekologicznym.

   Jak zniechęcić koty do wchodzenia do doniczek.

   Kolejny problem, z którym często borykają się hodowcy kotów lubiący rośliny doniczkowe to wchodzenie do doniczek, grzebanie i rozsypywanie ziemi, podgryzanie roślin. Co zrobić aby uniknąć takich sytuacji? Koty nie lubią także zapachu owoców cytrusowych. Pomarańczy, grejpfrutów, cytryn. Można doniczki obłożyć skórkami z owoców albo skropić ziemię olejkami (np. takimi do ciasta)
   Można w naszym kąciku z kwiatami postawić Geranium w doniczce i mamy gwarancję, że kot będzie omijał to miejsce z daleka. Jeśli nie chcemy uprawiać tej rośliny to w sklepie można kopić olejek z geranium i nim skropić doniczkę lub miejsce, gdzie kot jest niepożądany.
   Mam w domu jedną roślinę doniczkową, sporej wielkości, drzewko fikus Beniamin. Mój Świrek kiedyś upodobał sobie tą dużą doniczkę i gdy nikt nie widział korzystał sobie z niej jak z kuwety. Na początku stosowałam skórki po cytrusach, ale po kilku dniach nie wyglądały estetycznie. Sprawdziły się kawałki płatka kosmetycznego nasączonego olejkiem pomarańczowym. Stosowałam je jakiś czas, potem wyjęłam je z doniczki i jak na razie kot nadal trzyma się z dala. Jeśli powróci spróbuję olejku z geranium.
   Sposób z olejkami sprawdza się także, gdy chcemy oduczyć kota wchodzenia na blat kuchenny lub stół.
   1 komentarz:

   Aleksandra Wojtaś pisze...

   Nie wiedziałam, że koty nie lubią rośli cytrusowych. To faktycznie dobry pomysł, aby mieć ich kilka także w ogrodzie. Dzikie zwierzaki przychodzą jak do siebie i niszczą tylko grządki. Można też kupić na nie specjalny preparat https://formapupila.pl/odstraszacz-kotow-opinie-oraz-ranking/ .