Szukaj na tym blogu

niedziela, 3 stycznia 2016

Kot i niemowle

         Być może zastanawiacie się jak Wasz kot zareaguje na pojawienie się niemowlęcia w domu. A może jesteście już rodzicami i zastanawiacie się jak ułatwić dziecku interakcje z futrzanym domownikiem? Zapewniam, że możliwe są udane relacje kota z niemowlętami, a także ze starszymi dziećmi. Najważniejsze jest jednak, abyśmy podeszli do tego odpowiedzialnie.

Jak kot reaguje na niemowlę                                                                    

                                                                                                                                                              Na zdjęciu właścicielka 3 kotów i Antoś.
Niemowlę, które nagle pojawia się w domu jest dla kota swego rodzaju zaskoczeniem. Gdy wracamy ze szpitala jesteśmy przesiąknięte obcymi zapachami szpitalnymi. Kot może nas nie poznać, może zareagować agresywnie. Po porodzie kobieta jest osłabiona, zwierze to wyczuwa i może unikać naszego towarzystwa lub wprost przeciwnie będzie przychodził i miział się. Jeśli kot reaguje agresją dajmy mu kilka godzin aby rozpoznał w nas swojego opiekuna. Koty różnie reagują na pojawienie się niemowlęcia. Niektóre tylko go obwąchują, inne w ogóle nie zwracają na niego uwagi, a wręcz udają, że go nie widzą. Są jednak takie, które chcą nam towarzyszyć w każdej chwili, lubią obserwować czynności pielęgnacyjne dziecka, kładą się obok niego, gdy śpi. Przez kilka pierwszych dni uważnie obserwujmy jak zachowuje się nasz pupil w stosunku do dziecka. Na szczęście koty bardzo rzadko są agresywne wobec nowego, małego domownika. Niemniej jednak na początku konieczny jest stały dozór.
Koty to terytorialne zwierzęta, które mieszkanie oznaczają swoim zapachem. Jeśli kącik dziecka jest wydzielony w mieszkaniu gdzie kot ma stały dostęp do wszystkich pomieszczeń to sprzęty i meble przeznaczone dla niemowlaka wprowadzajmy pojedynczo przez dłuższy czas.
Jeżeli mamy przygotowany osobny pokój dla dziecka nie pozwalajmy kotu wchodzić tam przed pojawieniem się niemowlęcia aby teren ten był dla kota neutralny. Po przyniesieniu maluszka do domu pozwólmy kotu obwąchać go, ale jeżeli nie chce się do niego zbliżyć – nie zmuszajmy go do tego!
Całkiem możliwe, że przed pojawieniem się dziecka, to kot był w centrum uwagi. Był głaskany, przytulany i często się z nim bawiliśmy. Nie zapominajmy, że zwierzę nadal będzie tego potrzebować. W miarę możliwości poświęcajmy mu czas i mówmy do niego. Nie pozwólmy, aby nasz pupil był zazdrosny o dziecko.
 Koty nie lubią wysokich dźwięków, a więc płacz czy krzyki niemowlęcia mogą go przestraszyć. Podobnie jak goście, którzy będą się u nas pojawiać, aby złożyć gratulacje. Podajmy wtedy kotu jakiś smakołyk, nagradzajmy go za właściwe zachowanie. Dajmy kotu możliwość, aby gdzieś się schował, nie utrudniajmy mu dostępu do jego stałych kryjówek. Wtedy kotek będzie czuł się dużo bezpieczniej. Wracając jeszcze na chwilę do płaczu niemowlęcia dodam, że przed pojawieniem się dziecka warto puszczać w domu nagranie z odgłosami, które będzie wydawać. Odtwarzajmy płacz czy gaworzenie, a jeżeli kot przestanie zwracać na nie uwagi – spróbujmy puścić je nieco głośniej.

Czy koty duszą dzieci?

                                                                                                                                                                         Zdjęcie z mojego prywatnego archiwum 
 
Nie pozwólmy, aby ktoś wzbudzał w nas strach opowiadając rzekomo zasłyszane historie o tym, że jakiś kot zrobił krzywdę dziecku na przykład umyślnie kładąc się na nie i dusząc w śnie. Nie wierzmy w zabobony! Jeżeli mamy wątpliwości poczytajmy specjalistyczne artykuły, poradźmy się profesjonalnej położnej lub weterynarza. Głównym powodem strachu rodziców jest jednak toksoplazmoza (pisałam już o tej chorobie w innym artykule), choroba pasożytnicza przenoszona między innymi poprzez kał kotów. Zarażenie się nią może spowodować poronienie lub duże wady u dziecka. Aby zapobiec infekcji należy każdego dnia czyścić kocią kuwetę. Używajmy do tego gumowych rękawiczek. Najlepiej, aby kobietę będącą w ciąży ktoś w tym wyręczył. Nie zapominajmy także, aby regularnie odrobaczać i szczepić kota, będzie to szczególnie ważne, jeżeli w domu pojawi się dziecko.
Zwierzęta mają swoje rytuały i bardzo przyzwyczają się do danego rytmu dnia. Pojawienie się dziecka oczywiście zaburza te codzienne zwyczaje, dajmy więc czas zwierzęciu, aby się do tego przyzwyczaiło. W miarę możliwości starajmy się nie zmieniać wcześniejszego rytmu dnia kota. Napełniajmy mu miski o stałej porze, pozwólmy kotu towarzyszyć w naszej porannej toalecie czy też witajmy się z nim po powrocie do domu.
Jeśli nasz kot jest bardzo towarzyski w stosunku do dziecka i lubi przebywać w jego towarzystwie, nie rozdzielajmy ich. Kot i niemowlę przyzwyczają się do siebie. Dziecko wychowane z kotem lub psem łatwiej uodparnia się na alergie. Jeżeli dziecko jest już starsze musimy jasno zaznaczyć, że nie wszystkie zabawy są miłe dla zwierzaka. Nauczyć naszą pociechę jak kota nosić i jak go dotykać. Należy obchodzić się z nim tak, aby nie sprawiać mu bólu. Dzięki naszej uwadze i cierpliwości poświęconej na początku nasze dziecko zyska przyjaciela, a także nauczy się łagodności i delikatności. 
Tak jak pisałam w wielu postach mój syn już w moim łonie poznał mruczenie kota, wychował się z kotami i jest ich wielbicielem. Kot nigdy nie zrobił mu krzywdy i chętnie towarzyszył przy każdej czynności wykonywanej przy niemowlęciu. Lubił spać obok Kacpra a na jego płacz przybiegał i zaglądał do łóżeczka sprawdzając co się dzieje. Uwierzcie mi niemowlę w domu i kot nie muszą się wykluczać.

                                                                  Dziś wyglądamy tak: 1 komentarz:

Ewa pisze...

Bardzo fajny wpis :)