Szukaj na tym blogu

czwartek, 19 stycznia 2017

Feline Hyperesthesia Syndrome - kocia przeczulica

Feline Hyperesthesia Syndrome - kocia przeczulica, co to jest i jak można ją leczyć.

Kocia hiperestezja, nazywana inaczej przeczulicą jest zaburzeniem, które przez wielu weterynarzy jest uznawane za zachowanie kompulsywne o wyraźnym pochodzeniu psychogennym. W opozycji do nich stoją z kolei lekarze, według których występowanie wielu objawów czysto neurologicznych wyklucza przeczulicę, jako zaburzenie behawioralne, jednak od początku…

Co to jest kocia przeczulica i jak się objawia?

Hiperestezja (feline hipoeresthesia symptome w skrócie FHS) jest zaburzeniem dosyć trudnym do zdiagnozowania, ponieważ łączy w sobie wiele objawów, zarówno tych natury neurologicznej, dermatologicznej, jak i właśnie behawioralnej. Przeczulica u kotów to nadwrażliwość czuciowa na bodźce i może się objawiać np. poprzez:
  • falowanie” lub „rolowanie” skóry w dolnej części grzbietu
  • wrażliwość na dotyk
  • drżenie ogona
  • wpatrywanie się i atakowanie własnego ogona
  • gryzienie podstawy ogona
  • drżenie mięśni
  • gryzienie przednich i tylnych łap
  • rozszerzenie źrenic
     
Hiperestezja może też być przyczyną zmiany zachowani i u kotów zazwyczaj spokojnych powodować agresję, z kolei u kotów z natury agresywnych sprawiać, że staną się towarzyskie i chętne do pieszczot, jednak nie jest to żadną regułą. Przeczulica najczęściej dotyka kotów młodych w wieku od 1 do 4 lat i częściej występuje u ras takich jak koty syjamskie, burmańskie, himalajskie czy abisyńskie.
Najczęściej, kiedy właściciele kotów dotkniętych przeczulicą, zauważają dziwne, wcześniej niewystępujące zachowania futrzaka, takie, jak unikanie dotyku oraz właśnie tzw. falowanie skóry, doszukują się ich przyczyn w chorobach dermatologicznych lub występowaniu pasożytów. Często możemy podejrzewać, że kot ma pchły lub wszy i stąd, to dziwne „latanie i rolowanie się skóry”. Gdy po oględzinach okazuje się, że zarówno ze skórą, jak i z futrem jest wszystko w porządku, właściciele kotów często są zdezorientowani. Warto pamiętać, że skurcze mogą mieć wiele różnych przyczyn, jednak po wykluczeniu padaczki, chorób kręgosłupa, stanów zapalnych mięśni, świądu i innych, możemy wziąć pod uwagę przeczulicę. Jej zdiagnozowanie jest trudne nawet dla weterynarzy, zatem zdecydowanie odradzam samodzielne rozpoznawanie i pozostawianie tego lekarzowi, zresztą nie tylko w przypadku przeczulicy, ale i innych chorób naszych czworonogów.
Przeczulica u kotów w najcięższych przypadkach objawia się samookaleczeniami, o których wspomniałam wcześniej, w wypunktowanej liście objawów FHS. Patrząc, jak kot gryzie swoje łapy, lub wydrapuje sierść, nie jeden właściciel futrzaka będzie przerażony, nie wiedząc, co dzieje się z jego kotem, a ten po prostu szuka ulgi od nieprzyjemnych doznań, jakie są spowodowane przeczulicą. Co najgorsze, takie agresywne samookaleczenie może prowadzić do wypadania sierści i podrażnień skóry oraz wymagać długiego leczenia.
 
Jakie są przyczyny przeczulicy u kotów?
Przyczyny przeczulicy są różne, może być ona spowodowana przesuszeniem skóry i powstałymi na jej skutek podrażnieniami, które są spowodowane zarówno przez czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Powstało nam trochę masło maślane, ale za chwilkę dokładniej to omówię i owo masło wyklaruję. Przesuszenie skóry może być spowodowane tym, że kot przebywa w mieszkaniu, gdzie powietrze jest zbyt suche, albo jego dieta jest nieodpowiednia, może on np. dostawać za dużo suchej karmy, a za mało mokrej. Wielu weterynarzy wskazuje w przypadku hiperestezji na przyczyny psychogenne, twierdząc, że przeczulica jest jednym z zachowań obsesyjno- kompulsywnych, powodowanych stresem lub lękiem i jest sposobem rozładowania napięcia. Przyczyn hiperestezji doszukuje się też w podłożu neurologicznym, a dokładniej w nieprawidłowej aktywności elektrycznej mózgu, czy nieprawidłowej pracy mięśni i kręgosłupa. Przyczyny przeczulicy również mogą mieć podłoże genetyczne, dlatego też jedne rasy są bardziej narażone na przeczulice, a inne mniej.

Jak leczyć hiperestezję u kotów?
Niestety leczenie przeczulicy jest trudne, a co gorsza, szanse na całkowite zwalczenie tej choroby są bardzo małe. Nie możemy jednak z tego powodu się poddawać i musimy pamiętać, że nawet niewielkie zniwelowanie objawów choroby, przyniesie kotu ulgę. Walczyć z chorobą należy zarówno farmakologicznie, jak i behawioralnie. Musimy się postarać o to, aby ograniczyć czynniki i sytuacje powodujące stres u zwierzaka i stworzyć mu jak najlepsze warunki mieszkaniowe. W przypadku leczenia farmakologicznego lekarz może przepisać kociakowi leki antydepresyjne, przeciw lękowe lub uspokajające. Wskazana zostanie odpowiednia dawka, a do nas należy jedynie dopilnowanie, aby ta została kotu podana. Leczenie przeczulicy warto wspomóc zadbaniem o odpowiednio zbilansowaną dietę, bogatą we wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Kot powinien jeść posiłki o stałych porach, zresztą rutyna w życiu kota jest ważna, ponieważ to ona powoduje jego prawidłowe funkcjonowanie.

Na koniec umieszczam film z typowymi objawami przeczulicy.

 

Brak komentarzy: