Szukaj na tym blogu

wtorek, 7 lutego 2017

Co kryje się w przysmakach dla psów

Czy wiesz, z czego są robione przysmaki dla psów?

Przysmaki dla psów to prawdziwa gratka dla naszych pupili, zaspokajają ich instynktowną potrzebę gryzienia i żucia oraz dostarcza im składników mineralnych. Kupując naszemu psiakowi przysmak lub gryzak, cieszymy się, że sprawiany mu radość i dbamy jednocześnie o jego zdrowie, jednak nie zawsze tak jest, ponieważ niektóre tego typu smakołyki mogą być szkodliwe dla naszego zwierzaka. Jakie? Zapraszam do tekstu poniżej.
Rodzaje psich przysmaków
Wśród psich przysmaków możemy wyróżnić na przykład mięsne przysmaki, kości, psie ciasteczka i suszone mięso. Każdy z nich różni się od siebie zarówno składem, jak i formą. 
Suszone mięso – to suszone kawałki mięsa, mogą być wołowe, wieprzowe, drobiowe lub z dziczyzny i posiadają bardzo różny kształt i rozmiary. Na ogół kupuje się je w kawałkach. Są dodatkowym źródłem białka, gryzienie wspiera usuwanie nalotu na zębach.
 
Kości – jak nazwa wskazuje, są to suszone kawałki kości, które są nie tylko źródłem składników mineralnych, także ich gryzienie ma dobry wpływ na stan zębów i dziąseł psa. Osobiście odradzam kupno kości wędzonych dla psiaków, ponieważ są one na ogół sztucznie barwione i ulepszane środkami chemicznymi, dla uzyskania odpowiedniego smaku, co z samym wędzeniem nie ma za wiele wspólnego.
Psie ciasteczka i przekąski – czyli psie przysmaki zróżnicowane pod względem smaku, kształtu i zawartości, w formie ciastek, kostek, paluszków itp. Najczęściej są one źródłem dodatkowych węglowodanów. Warto sprawdzać skład bo jeśli pies jest uczulony na gluten należy wybierać produkty bezglutenowe. Często znajdziemy także przysmaki dentystyczne, które dbają o zęby psa i neutralizują przykry zapach z pyska.
Gryzaki ze skóry – są to zazwyczaj gryzaki z suszonej skóry dla psa. Ale są też gryzaki ze sprasowanej skóry, kolorowe i fantazyjnie pozakręcane i przed tym gryzakiem chcę Was ostrzec.
Gryzaki z poroży jelenia – czyli w pełni organiczne gryzaki produkowane z porzuconego przez jelenie poroża. Doskonale rozładowują emocje.
Jakie są korzyści z psich gryzaków?
Wzbogacenie psiej diety w różnego rodzaju przysmaki niesie wiele korzyści dla naszych pupili. Po pierwsze w przysmakach znajdują się cenne składniki mineralne i witaminy, które dobrze wpłyną na zdrowie i wygląd naszego psa. Na rynku znajdziemy przysmaki o różnych właściwościach, poprawiające wygląd sierści, z wapniem wzmacniające kości, z witaminami oraz takie, które korzystnie wpływają na uzębienie psa. I tutaj na chwilę się zatrzymamy. Żucie jest instynktowną potrzebą każdego psa, ma na celu po pierwsze ukojenie emocji zwierzęcia oraz po drugie zadbanie o stan jego dziąseł i zębów, pomaga na przykład usunąć kamień nazębny. Zarówno naturalne, jak i suszone gryzaki dla psa umożliwiają zaspokojenie tej potrzeby. No i najważniejszą zaletą gryzaków dla psa jest to, że ich żucie po prostu sprawia naszym czworonogą niebywałą przyjemność. Naturalne gryzaki dla psa doskonale sprawdzą się również, jako nagroda podczas tresury psiaka i są rekomendowane przez większość psich trenerów.
Jak wybierać gryzaki dla psa?
Wybierając naturalne gryzaki dla psa, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Po pierwsze, jaki mają one skład, pozwala to na kontrolowanie diety psa oraz wyeliminowanie z niej alergicznych substancji. Chcąc sprawić twojemu pupilowi przysmak lub gryzak wiedz, że ten musi być dopasowany do wielkości zwierzęcia. Jeżeli suszony gryzak dla psa jest za duży, nasz pupil będzie miał trudności w gryzieniu go, będzie to dla niego męczące i zamiast koić jego uczucia, będą wywoływać irytację, która może sprawić, że pies będzie niespokojny lub za bardzo pobudzony. Kiedy naturalny gryzak dla psa z kolei jest zbyt mały, istnieje niebezpieczeństwo, że pies połknie gryzak, który może utknąć w jego przełyku. Jak wybrać rozmiar gryzaka dla psa? To proste, większość z nich jest opisana na opakowaniach przez producentów, a jeżeli nie można zapytać o to osobę, która sprzedaje nam przysmak. 
 
Co szkodliwego mogą zawierać suszone gryzaki dla psa?
Wybierając suszone gryzaki dla psa z prasowanej skóry, należy też wiedzieć, że większość z nich to odpady z przemysłu garbarskiego, a nie mięsnego, jakie to ma znaczenie? Otóż duże, ponieważ skóra taka jest poddawana wielu chemicznym zabiegom, które mogą powodować, że takie gryzaki dla psa będą zawierać szkodliwe substancje, które mogą nawet zabić naszego czworonoga! Skóra w tych gryzakach jest poddawana chemicznej obróbce, potem rozwarstwiana, barwiona, prasowana i sklejana. Takie niepokojące informację podane zostały po przeprowadzeniu kontroli gryzaków dla psa w sklepach, dlatego też przed zakupem warto się dowiedzieć, skąd jest i jaki ma skład taki gryzak dla psa. Ostrzegam przed gryzakami bez metek, kolorowanymi oraz klejonymi toksycznymi klejami

Na rynku znajdziemy także gumowe i plastikowe gryzaki. Zabawki te nie wnoszą żadnych wartości odżywczych mają za zadanie rozładować emocje i zająć psa na jakiś czas. Tu także należy uważać na jakość i tworzywo z jakiego zabawka jest wykonana aby pies nie zadławił się odgryzioną częścią. 
 
Zalety gryzaków z poroży jelenia
Alternatywą dla sztucznych gryzaków i różnych suszonych gryzaków dla psa są gryzaki z poroża jelenia. Gryzaki te są produkowane tylko z poroża, które jest samoistnie porzucane przez jelenie, są w pełni naturalne, a dzięki temu również w pełni bezpieczne dla psiaków. Jakie są inne zalety gryzaków z poroży jelenia? Otóż gryzaki te mają bardzo dobry wpływ na psie zęby, ich żucie i gryzienie doskonale pomaga usunąć nalot na zębach. Gryzaki z poroża jelenia mają zapach, który bardzo lubią psy, dzięki czemu ich gryzienie jest dla naszych zwierzaków prawdziwą gratką. Taki gryzak potrafi psa zająć na kilkadziesiąt minut. Aby był jednak dla psa frajdą, trzeba dobrze dobrać rozmiar do wielkości psa i jego pyska. Podając je zwierzakowi, zaobserwujmy, czy pies tylko obgryza gryzak, czy próbuje go przegryźć w połowie, ponieważ wtedy może połknąć część gryzaka z poroża jelenia, a to może być dla niego niebezpieczne.

Brak komentarzy: