Szukaj na tym blogu

niedziela, 2 lipca 2017

Kocie zachowanie agresja czy zabawa?

W swojej pracy bardzo często spotykam się z pytaniem czy koty bawią się ze sobą czy ich zachowanie można uznać za agresywne. Tematem dzisiejszego posta jest różnica między zabawą a atakiem agresywnym. Aby rozpoznać różnice w tych zachowaniach należny zwrócić uwagę na mowę ciała kotów oraz odgłosy jakie wydają.

Jak rozróżnić agresję kotów od zabawy. 

Poniżej przedstawiam dwa filmy.
Agresywne koty
źródło www.felinefriendlycare.com

Pierwszy (źródło Facebook) przedstawia zapowiedź walki między dwoma kotami, które się znają ale nie czują się dobrze w swoim towarzystwie są jednak skazane na wspólne mieszkanie. Zwróćcie uwagę na uszy kotów, ich ułożenie. Postawę z pochyloną głową i to co najważniejsze odgłosy jakie wydają koty. Warczenie, syczenie i kocie "śpiewanie" to typowe sygnały agresji.

Drugi film (źródło YouTube) to agresja i walka kotów, które są sobie obce. Tu także widzimy uszy położone po sobie i słychać agresywne odgłosy. Podczas ataku koty uderzają się łapami z wysuniętymi pazurami. Ogony kotów są bardzo aktywne ale nisko ułożone. Koty cały czas mierzą się wzrokiem. Na koniec następuje atak. W takiej walce nie ma litości i taka walka może skończyć się poważnymi obrażeniami.

Trzeci film pochodzi i mojego prywatnego archiwum i przedstawia zabawę kotów. Zwróćcie uwagę na uszy, są w pozycji pionowej, ogonki są ruchliwe ale podniesione (kot z uniesionym ogonem to zadowolony kot), koty obserwują się i atakują ale atak jest formą zabawy w polowanie. Nie wydają podczas zabawy agresywnych odgłosów, nie używają pazurów.
W zabawie kotów obserwujemy etapy: przyczajenie, wpatrywanie, polowanie, gonitwy i na końcu upolowanie (łapanie zębami ale z wyczuciem). Po takiej zabawie kot najczęściej chce jeść, potem się myje i idzie spać.

Gdy koty są agresywne, warczą, syczą, ganiają się po domu i gryzą. Po takim zachowaniu nie następują kolejne fazy czyli jedzenie, mycie i odpoczynek.

Koty przejawiają różne rodzaje agresji. Najczęściej dochodzi do ataków z powodów terytorialnych i walk o samicę. Widać to dokładnie na filmie nr. 2 W filmie nr. 1 ciężko wywnioskować co sprawiło, ze koty stały się w stosunku do siebie agresywne ale fakt ten mogla wywołać agresja przeniesiona spowodowana frustracją i chęcią odreagowania na jakieś bodźce.


1.
2.Inne formy agresji to agresja za strachu. Czasem gdy kot czegoś się boi staje się agresywny. Ucieka a gdy już nie ma gdzie się schować atakuje. Taką agresję możecie zaobserwować np. u lekarza weterynarii.

Najtrudniejszą do rozpoznania jest agresja pasywna (bierna) W takim przypadku jeden kot atakuje drugiego wzrokiem, postawą ciała. Zasłania sobą dostęp do strategicznych miejsc takich jak kuweta, miska z jedzeniem, legowisko. Kot agresywny manifestuje swoje zachowanie a gdy to nie skutkuje, atakuje. Kot, który ulega staje się zestresowany. Jest głodny, wstrzymuje mocz a to z czasem odbije się na jego zdrowiu. Często nie zauważamy tego zachowania jeśli nie dochodzi do agresji aktywnej.

Jeśli macie w domu więcej niż jednego kota warto bacznie obserwować ich zachowanie. Wiele osób myśli, że dwa koty to mniej kłopotu bo one się ze sobą będą bawić a my będziemy posiadać więcej czasu dla siebie. Nie jest to prawdą. Mając kilka kotów, każdemu należny poświęcać uwagę, poznać jego charakter i potrzeby behawioralne. Każdemu codziennie zapewnić dawkę zabawy i okazywania uczuć.

Jeśli koty mieszkające ze sobą nie lubią się to:
  • nie przebywają w tych samych pomieszczeniach, 
  • nie lubią razem jeść, 
  • starają się nawzajem unikać.

3 komentarze:

Blog Mateusza Legowiska dla Kota pisze...
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
Anonimowy pisze...

Mam pytanie, od kilku dni mam dwa kociaki, braci, ok. dwu miesiecznych, wychowane bez mamy.
Fajnie się razem bawią, walczą ale z umiarem, nie robią sobie krzywdy, bardzo się kochają. Jednak jak w grę wejdzie fajna zabawka, zwłaszcza z piórami jeden z chłopaków zaczyna warczeć. Łapie zabawkę w zęby, warczy na brata i bardzo nerwowo zaczyna szukać dla siebie miejsca.
Nie podoba mi się to warczenie i emocja jaka towarzyszy zabawie więc zabieram zabawkę, nie wiem czy dobrze robię..
Kociaki mieszkały wcześniej w klatce, nie miały ani przestrzeni ani zabawek, może nie potrafią się nimi bawić..
Będę wdzięczna za porady.

Anonimowy pisze...

Za duzo miesa sprzedali za granicę bo producenci nie chcą kupowac miesa do produkcji karmy