Szukaj na tym blogu

niedziela, 18 listopada 2018

Zwisający brzuch u kota – czy mój kot jest gruby?To pytanie zadaje sobie wielu opiekunów kotów, zwłaszcza tych, którzy dbają o ich dobrą formę fizyczną i prawidłową wagę. Właściciele, zaniepokojeni zwisającym z brzucha fałdem skórnym, często idą do weterynarza albo pytają mnie w sklepie, czy jest to coś, z czym można sobie poradzić np. zmianą kociej diety. Też kiedyś martwił mnie ten temat bo dwa z czterech moich kotów mają zwisający brzuch. Najstarsza Wandzia jest bardzo dobrym przykładem. Kocica ma około sześciu lat, patrząc na nią od góry ma prawidłową budowę ciała. Fałd pojawił się u niej mniej więcej w wieku dwóch lat i z wiekiem się powiększa.

Dobrze jest wiedzieć, że w zwisający brzuch wyposażyła naszego kota… sprytna Matka Natura. Praktycznie większość mruczków ma bowiem ten irytujący opiekunów, a niekiedy i nieestetyczny fałd skórny po to, aby zwiększyć swoje szanse na przeżycie. Oczywiście, obecnie koty są udomowione, dlatego u tych niewychodzących jego zastosowanie jest ograniczone. Niemniej – nie jest to nic groźnego. A jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapraszam Cię do wpisu.

Fałda pod brzuchem – co to jest?
Charakterystyczny, zwisający brzuch u kota ma swoją angielską nazwę primordial pouch. W rzeczywistości nie ma mowy o tym, że zwisa cały brzuch. Jest to po prostu fałda luźnej skóry pokrytej futrem, czasem wypełnionej dodatkową tkanką tłuszczową. Zazwyczaj najbardziej widoczna jest między pachwinami tylnych łap, gdzie podczas ruchu porusza się na boki. W rzeczywistości może ciągnąć się przez cały koci brzuch.

Czy każdy kot ma tę fałdę?
W zasadzie nie. Istnieją rasy, w przypadku których można mówić o większych predyspozycjach do ich powstawania; są to na przykład bengale, choć rasa ta przecież kojarzy się większości kociarzy ze zwierzętami zgrabnymi i szczupłymi. U niektórych ras fałd ten jest jedną z cech charakterystycznych. Zazwyczaj to, czy obwisła skóra u kota występuje, wynika wyłącznie z predyspozycji genetycznych. Osobnicza jest też kwestia wyglądu fałdy – może być ona bardziej albo mniej wyeksponowana.

Czy mój kot jest gruby?
Jak napisałam już wcześniej, nie ma bezpośredniego związku między kocią wagą a występowaniem fałdy, choć u kotów z nadwagą może być ona bardziej widoczna – zaraz dowiecie się, dlaczego. Możecie jednak odetchnąć z ulgą, bo to, że u kota pojawiła się obwisła skóra pod brzuchem nie oznacza, że musi on natychmiast schudnąć. Nie jest to też efekt schudnięcia. Według niektórych naukowców może istnieć związek między znacznym uwydatnieniem fałdy a utratą tkanki mięśniowej, na przykład w związku z kontuzją i zmniejszeniem ilości ruchu.

Sterylizacja a primordial pouch
Wielu właścicieli kotów, którzy zauważają taką fałdę u swoich podopiecznym, w rozmowach ze mną oskarża o jej powstanie zabieg sterylizacji, zwłaszcza w przypadku kotek. Pojawił się nawet termin „worek kastrata”! Dobrze jest wiedzieć, że nie zaobserwowano żadnego związku między pojawieniem się fałdy a prawidłowo przeprowadzonym zabiegiem sterylizacji. Dlaczego więc tak wielu opiekunów wiąże ze sobą te dwa fakty? Odpowiedź jest, moim zdaniem, prosta: zwisający brzuch u kota, uwarunkowany genetycznie, pojawia się dopiero po osiągnięciu przez niego dojrzałości. U kociąt, które stale rosną, często jest on niewidoczny. Z drugiej strony zabieg sterylizacji wykonywany jest często dość wcześnie, dlatego fałda – w naturalny sposób – pojawia się dopiero po nim.

Po co kot ma zwisający brzuch?
Tutaj teorii jest kilka. Oto one:
1. Przede wszystkim primordial pouch jest anatomiczną zmianą typową dla kotowatych
żyjących dziko. Możemy zaobserwować taką fałdę m.in. u lwów czy lampartów. Według naukowców, fałda ta jest bardzo ważna, ponieważ zwiększa szanse na przeżycie. Luźna skóra ma chronić narządy wewnętrzne przed uszkodzeniem w czasie walki o terytorium czy dominację w stadzie – działa to na zasadzie amortyzacji. Jest też elastyczna, przez co przeciwnikowi trudniej jest ją zranić pazurami albo złapać zębami. To ma znaczenie również w przypadku mniejszych kotowatych, które narażone są na kontakt z innymi drapieżnikami, mogącym chcieć je upolować jako ofiarę.

2. Zwisający brzuch u kota ma również związek z jego aktywnością i sposobem poruszania się. Dodatkowa skóra na brzuchu umożliwia kotu manewrowanie całym ciałem, przyjmowanie nietypowych pozycji podczas skoków czy wyskakiwanie w powietrze praktycznie w pionowej postawie. Po prostu – fałd ten daje więcej przestrzeni skórze i może się ona bardziej naciągać. Co istotne, bywa to pomocne przy rozmaitych zabiegach chirurgicznych wykonywanych w obszarze brzucha, np. sterylizacji. Dodatkowa skóra zapobiega zerwaniu szwów podczas skakania i kocich zabaw.

3. Według naukowców koty żyjące dziko nie jedzą regularnie, dlatego też potrzebują miejsca, aby rozciągnąć żołądek i jednorazowo zjeść więcej. Jedną z teorii przydatności zwisającego brzucha jest właśnie możliwość zrobienia zapasów, dzięki którym kot posila się większą zdobyczą, a potem przez dłuższy okres nie cierpi z powodu wygłodzenia. Z podobnego powodu w fałdzie tej ma się odkładać tkanka tłuszczowa na „chudy” czas.

Jak widać, obwisła skóra u kota nie jest chorobą ani żadną wadą; wręcz przeciwnie, ma wspomagać jego codzienne życie na wolności. U kotów domowych to zastosowanie nie jest tak istotne, ale powtarzam opiekunom kocim, że mogą spać spokojnie: ich kotu nic nie dolega!

6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

No i fest takiego artykułu szukałem, a może to on szukał mnie. Z doświadczenia mogę powiedzieć tyle, że miałem który, nie miał takiej zwisającej skóry. Teraz mam kotkę, która teraz ma, a przed sterylizacja nie miała tego, ale też nie była w pełni dorosła ( przed zabiegiem miała, około 7 miesiecy, teraz ma prawie rok i jest większa). Jednak zwisający brzuch było widać juz jakiś miesiąc po zabiegu.

Prawda o kocim zwisającym brzuchu leży gdzieś po środku, kotka która, nie była poddana procesowi sterylizacji na pewno będzie miała mniejszy brzuch, kotka po zabiegu, będzie miała po pierwsze skłonność do tycia, a jeśli kot gruby to brzuch coraz większy, a po drugie sam zabieg jest inwazyjny i po wycięciu macicy całe miejsce traci sztywność, co powoduje powiększeniem zwisającego brzucha.

Myślę, że proces sterylizacji można ulepszyć, ja się na tym nie znam, ale na pewno można to zrobić. Wiem to ponieważ wszystko w życiu można ulepszyć. Czy to się kiedyś stanie? koty mają nadzieje, ze tak :D !

Gleba pisze...

Właśnie takich informacji szukałem, ale jedno mnie trapi - czy to nie boli, kiedy moja kotka biega? Ma na imię Fiśka, ma cztery latka. Fałda huśta się z impetem na lewo i prawo, wygląda to nieco niepokojąco, a nieco komicznie... Chciałbym wiedzieć - czy to nie przeszkadza mojej kotce w zabawie, albo nie powoduje jakiegoś dyskomfortu? Kotka ma cztery latka, ale fałda uwidoczniła się jakoś kiedy miała rok, tak jak tu jest napisane. Sterylizowaliśmy ją jak miała półtora roku, wcześniej przez całe sześć miesięcy weterynarz przypisał tabletki antykoncepcyjne, bo mieliśmy jeszcze kocurka Felka, który jeszcze nie zaczął znaczyć terenu, ale mógł zacząć w każdej chwili. Chciałem jak najszybciej sterylizować, ale żona nie chciała jej ,,kroić". Podobno wpłynęło to na jej jajniki, negatywnie oczywiście - tak powiedział weterynarz po zabiegu sterylizacji. Może ta fałda jest tak duża, bo bawiliśmy się hormonami?

Anonimowy pisze...

Dziękuję za ten artykuł,nie muszę się już martwić że mój kot jest zbyt gruby. W programie w TVP1 podano info że taki fald na kocim brzuchu pojawia się gdy kot ma nadwagę i należy go odchudzić.Teraz już wiem że taka przypadłość to nic niewłaściwego. Szkoda tylko że osoby nie posiadające odpowiedniej wiedzy prowadzą programy wprowadzające właścicieli kotów w błąd.

Unknown pisze...
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
Anonimowy pisze...

W ameryce w 2020 tysiąc swin utylizowali zdrowe, I za to karma droga,

Kinga pisze...

Dzięki za ten post. Konkretnie i na temat. Mój kot ma ciężki ten brzuch. Ale teraz wiem że to tłuszcz, który może się pojawić, nigdzie w necie o tym nie pisali przy zwisającym brzuchu.