Szukaj na tym blogu

sobota, 13 lutego 2021

Mój kot zjadł sznurek, co robić?

 Jeden z moich kotów lubi podgryzać niejadalne przedmioty. Często jest to plastikowy worek, uwielbia gryźć gumki do włosów. Trzeba chować przed nim gumki recepturki, wstążki i sznurki. Na szczęście nie gryzie kabli, nie wygryza dziur w materiałach. Muszę go pilnować. Zauważyłam, że mój kot podgryza worki foliowe jak jest zakłaczony. Pomaga mu to zwymiotować bezoary. 

Twój kot zachowuje się podobnie? Podejrzewasz u swojego kota syndrom Pica?

Co to jest Pica w kotach?

 • pica u kota
  Pica u kotów odnosi się do spożycia niejadalnych rzeczy.
 • Koty z pica mogą gryźć lub jeść drewno, żwirek, gumowe przedmioty, folię, tkaniny, koce lub inne przedmioty.
 • Największym problemem związanym z pica jest niebezpieczeństwo utkwienia ciała obcego w przewodzie pokarmowych i niedrożność jelit.
 • Kolejne to porażenie prądem gdy kot gryzie kable.
 • Pica jest trudna do zdiagnozowania u kotów, ponieważ niektóre zachowania związane z żuciem i ssaniem są normalne.
 • Leczenie zwykle koncentruje się na zapobieganiu.

Koty z pica mogą jeść lub żuć różne przedmioty. Rośliny, sznurek, folia i papier są częstymi celami dla wielu kotów z tą chorobą. 

Syndrom pica to słabo poznany temat. Wiele kotów wykazuje pewne zachowania podobne do pica i są one normalne co utrudnia diagnozę. Wiele kotów ssie koc ale te zachowania są często skutkiem wczesnego oderwania kota od matki. Ponadto przeprowadzono niewiele badań dotyczących tego aspektu zachowania kotów, co skutkuje ograniczonymi informacjami i świadomością. 

Jeśli jednak zobaczysz, że Twój kot je więcej niż zwykle produktów nieżywnościowych lub jeśli uważasz, że zachowanie kota jest powodem do niepokoju, ważne jest, aby udać się do weterynarza. Choroba zwiększa prawdopodobieństwo połknięcia przez kota przedmiotu, który może spowodować niedrożność jelit. 

Objawy Pica u kotów

Objawy pica u kotów są różne i rozróżnienie między normalnym, zabawnym a destrukcyjnym zachowaniem może być trudne. 

Prawdziwy syndrom pica wiąże się z nienormalną częstotliwością lub nadmierną fascynacją produktami niejadalnymi.

U kotów z pica mogą wystąpić następujące objawy: 

 • Spożycie przedmiotów, takich jak papier, zabawki itp. 
 • Żucie roślin doniczkowych 
 • Wymioty np. kawałkami plastiku
 • Ssanie wełny lub innych materiałów
 • Wygryzanie dziur w tkaninach
 • Gryzienie kabli

Mój kot miał ostatnio robione USG w celu zbadania stanu jelit. Nie upilnowałam go i zjadł materiałową tasiemkę. Badanie nie wykazała żadnej nieprawidłowości. Przy badaniu radiolog jest w stanie określić czy jelito jest podrażnione, niedrożne, skręcone w harmonijkę. Jeśli kot połknie np. sznurek, anielskie włosy itp. może dojść do skrętu jelit.

Jeśli u Twojego kota, który zjadł ciało obce pojawią się następujące objawy, natychmiast udaj się do lekarza weterynarii:

 • chlustające wymioty, powtarzające się,
 • kot nie wypróżnia się normalnie, 
 • kot izoluje się, wykazuje oznaki bólu,
 • nagle robi się agresywny,
 • odmawia jedzenia
 • wymiotuje ok 2h po każdym posiłku

Te objawy mogą świadczyć o zagrożeniu życia.

Często kot samodzielnie wydali przedmiot lub zwymiotuje ale zdarzają się też przypadki martwicy jelit i śmierci kota.

Dla porównanie obraz USG prawidłowego jelita.

Moje prywatne archiwum.


  I jelita skręconego.
 
Autor zdjęcia: S. Birchard z Ohio State University


 

 

 

 

Co powoduje Pica u kotów?

Istnieje wiele teorii na temat tego, co powoduje rozwój pica u kotów. Niestety brak badań na ten temat powoduje, że nie wiemy jeszcze, jakie przyczyny są najczęstsze.

Potencjalne medyczne przyczyny pica obejmują:

Badanie usg


 • Niedobory składników odżywczych
 • Choroba żołądkowo-jelitowa
 • Choroba neurologiczna (układu nerwowego)

Jednak u większości kotów z pica nie można znaleźć żadnej przyczyny medycznej. 

W pica rolę odgrywają również czynniki psychologiczne. Nuda, brak stymulacji umysłowej, lęki i konflikt między kotami mogą zwiększać ryzyko wystąpienia syndromu. 

Diagnozowanie kota.

Nie ma testu, którego można by użyć do zdiagnozowania pica. Diagnoza opiera się na twoich obserwacjach w domu, dlatego ważne jest, aby zanotować, jakie rzeczy twój kot żuje lub je i jak często takie zachowanie występuje. 

Jeśli Twój kot wykazuje oznaki pica, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Twój lekarz najpierw przeprowadzi badanie, aby znaleźć oznaki choroby, zbada krew, aby wykluczyć chorobę wewnętrzną. Sprawdzi stan układu pokarmowego aby sprawdzić czy kot nie choruje np na IBD.

Musisz zadbać o to, aby Twój kot był na dobrze zbilansowanej diecie, aby zapobiec niedoborom żywieniowym. Głodny kot może szukać innej alternatywy zapełnienia żołądka.

Podawaj mu dostosowane do wieku i wagi ilości karmy mokrej dla kotów.

Jak leczyć Pica u kota.

Leczenie pica koncentruje się przede wszystkim na modyfikacji środowiska. Po pierwsze, ogranicz dostęp kota do tych przedmiotów, które gryzie. Następnie zapewnij zdrowy zamiennik. Mogą to być małe zabawki do żucia dla psów albo trawa dla kota zamiast roślin domowych.

Upewnij się, że Twój kot ma wystarczająco dużo miejsca do zabawy i zapewnij mu możliwość wykorzystania instynktu łowieckiego podczas zabawy jak i żerowania. Zawsze po zabawie daj kotu coś smacznego. Zapewnij mu codzienną rutynę zabaw. Dodatkowo możesz rozważyć stworzenie bezpiecznego wybiegu na zewnątrz, w którym Twój kot będzie mógł spędzić trochę czasu. 

Może Twój kot jest zestresowany? Na przykład, jeśli Twój kot walczy ze współlokatorem, może być konieczne wymyślenie sposobu na oddzielenie kotów lub zminimalizowanie ich kontaktów

Aby zapobiec połknięcia ciała obcego, zastosuj środki odstraszające (cytrusy odstraszają), polecam także odstraszacz Kitty gone. 

W ciężkich przypadkach może być konieczne podanie leków. Twój weterynarz może przepisać leki przeciwdepresyjne, aby zmniejszyć poziom lęku kota i poradzić sobie z pica. 

Nigdy nie stosuj leków samodzielnie!

5 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Rogi kopyta.pióra gnilakom nie chce palić tylko do karmy dają

Klaudia pisze...
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
Mama Zuzi i Zosi pisze...
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
Anonimowy pisze...

Chiny zrobili ciepłe pożegnanie swin , bo polacy mieso sprzedali do chin

4uf553d7p7 pisze...
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.