Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 12 stycznia 2015

Czy kot może jeść surowe ryby?

Wiele osób stosuje u swoich kotów dietę BARF (nazwa ta to skrót od angielskiej nazwy „Biologically Appropriate Raw Food”, co oznacza „ odpowiednie biologicznie surowe jedzenie”. Twórcą diety BARF jest lekarz weterynarii Ian Billinghurst). Czyli pisząc prościej karmienie kota surowym mięsem. Kot musi otrzymywać odpowiednie proporcje takiej naturalnej diety i należy pamiętać aby dostarczyć mu wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Proporcje diety dla kotów:


- surowe kości i mięso  70-75%
- podroby (wątroby, nerki, serca, płuca, żołądki)  20%
- surowe dodatki (jaja, algi, jogurt, olej rybi, twaróg)  10%
- warzywa i owoce  0-5%

Do tego dochodzę różne dodatki i suplementy. Mięso należy zmielić (zaleca się mięso przemrozić aby zabić bakterie. Chyba, że gotową karmę potem zamrażamy) zmieszać z innymi składnikami i w takim stanie podawać kotom. Oczywiście jeśli była zamrożona to należy ją w naturalny sposób rozmrozić i podawać w temperaturze pokojowej lub troszeczkę wyższej (koty lubią gdy jedzenie jest ciepłe bo imituje to ciepło świeżo upolowanej zdobyczy) Kotom można podawać wołowinę, drób, królika, jagnięcinę, cielęcinę. Nie należy karmić kota wieprzowiną. (Ze względu na chorobę wściekliznę rzekomą, która jeszcze niedawno była obecna w naszym kraju. Od 2014 roku ognisk choroby nie stwierdzono ale wiele osób boi się wieprzowiny więc jeśli, ktoś chce chuchać na zimne to nie polecam.)
I tu często pada pytanie czy kot może jeść surową rybę. Odpowiedz brzmi tak ale...

Ryby są bogatym źródłem kwasów Omega 3 i korzystnie wpływają na skórę i sierść kota a także wspomagają układ odpornościowy i nerwowy, obniżają ciśnienie, dobrze wpływają na serce. (Najwięcej kwasów Omega 3 znajduje się w łososiu 1,8g w 100g) Nie wszystkie jednak ryby koty mogą jeść bo większość zawiera enzym tiaminaze. Enzym ten może powodować braki witaminy B1 w organizmie. Objawem niedoborów witaminy B1 jest apatia, zmęczenie, zburzenia układu nerwowego oraz problemy układu trawiennego począwszy od braku apetytu aż po biegunki. Innym szkodliwym związkiem występującym w surowym mięsie ryb morskich jest tlenek trójmetyloaminy i powoduje on niedobory żelaza. Gdy mięso ryby zawierającej ten związek (w skrócie triox) ugotujemy problem zostaje rozwiązany. Kolejne ale to ości. Ja osobiście nie polecam dawania kotu ryby z ośćmi, mogą się wbić w przełyk czy podniebienie. Jeśli mielimy mięso z ryby to można je zmielić razem z ośćmi.
Lista ryb, które kot może jeść (ryby z gwiazdką należy ugotować):

Łosoś
Pstrąg
Węgorz
Halibut
Dorsz
Szczupak
Okoń
Łupacz*
Morszczuk*
Flądra
Sola

Czerniak*

Jeśli już zdarzy nam się podać kotu rybę, która zwiera tiaminazę to dodatkowo powinniśmy podać preparat np. z drożdżami, uzupełniający witaminę B w innym posiłku.
Jako przysmak koty mogą jeść krewetki, paluszki krabowe, małże ale nie ostrygi bo także zawierają tiaminazę i to w bardzo dużej ilości. Jeśli chodzi o tuńczyka to dietetycy podają, że mięso może zawierać metale ciężkie (np. rtęć) i nie należy ich spożywać w dużych ilościach. Generalnie kot rybę powinien jeść jako uzupełnienie diety raz ewentualnie dwa razy w tygodniu. Nie powinno się karmić kota rybami wędzonymi ani rybami z puszki dla ludzi. Ryby te są zazwyczaj z przyprawami szkodliwymi dla kota. Ryby wędzone przed wędzeniem są moczone w mocnym roztworze solankowym a bardzo często i w chemicznych preparatach imitujących smak i aromat wędzenia dla polepszenia smaku. A tak naprawdę puszka dobrego "ludzkiego" tuńczyka nie kosztuje wcale dużo mniej niż przygotowanego specjalnie dla kotów.
Dieta BARF to najodpowiedniejsza dieta dla kota ale... (dużo dziś tych ale)

Nie każdy ma czas, chęci i możliwości karmić swojego kota dietą BARF. Jeśli jednak chcemy podać mu dobrej jakości rybę możemy wybrać coś z szerokiej gamy oferowanych karm mokrych uzupełniających dla kotów z rybami. Osobiście polecam karmę Canagan fresh tuńczyk oceaniczny, karma składa się z kawałków filetowanej ryby w wilgotnym sosie. Karmę Princess Premium tuńczyk oceaniczny, karma zwiera kawałki tuńczyka i ryż. Karmę Princess Premium tuńczyk, kurczak, krewetki i ryż, w tej karmie znajdziemy całe krewetki. Karmę Applaws tuńczyk i leszcz, połączenie dwóch ryb z dodatkiem brązowego ryżu. Jako uzupełnienie diety polecam także produkty suszone z ryb. 100% Suszona skóra łososia z wolnych połowów w formie patyczków do gryzienia. Zapewni ona kotu wiele zabawy i uzupełni kwasy Omega 3.

6 komentarzy:

Monika Zawadzka pisze...

Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam serdecznie !

Unknown pisze...

Moja kotka zjadła cały surowy filet z sandacza, teraz źle się czuje

Unknown pisze...

A jak to jest z suszonymi rybami w formie przysmaków ?

Zofia pisze...

Dobra rybka smaczna dla każdego, i człowieka i koteczka. Dla człowieka może niekoniecznie surowa, ale dla kota - czemu nie:)

Anonimowy pisze...

Polacy za duzo miesa sprzedali do chin i chinach zrobili ciepłe pożegnanie swin, I karma droga za to

Tomek pisze...

ważne informacje