Szukaj na tym blogu

piątek, 20 lutego 2015

Jaka jest różnica między karmami dla ras małych i dużych.

Wchodzimy na stronę sklepu internetowego i widzimy wiele firm, różne rodzaje karm i zazwyczaj ciężko jest nam wybrać coś dla naszego psa. W sklepie stacjonarnym sprawa była by o wiele prostsza. Tam można poradzić się sprzedawcy. Wiele sklepów internetowych daje także taką możliwość. Można skorzystać z czatu online (np. gg) lub zadzwonić i uzyskać rzetelną informację. Tak też jest w moim sklepie. Nie chcę być anonimowym sprzedawcą i chętnie doradzę, pomogę wybrać optymalną karmę.
Wiele osób szuka porad dotyczących karm na forach lub blogach, dlatego dziś pokażę Wam różnicę między karmami dla ras małych i dużych. Wiele osób uważa, że jest to tylko kolejny chwyt marketingowy. Mylą się.

Pierwszą rzeczą i najbardziej widoczną jest wielkość krokietów w karmach. Jest to bardzo ważna rzecz gdyż mały piesek będzie miał problemy z pogryzieniem dużego krokieta a duży pies małe chrupki będzie połykał w całości bez gryzienia co jest nie wskazane. Poniżej przedstawię Wam różnicę w wielkości krokietów kilku wybranych firm.
Canagan 


 Gosbi

 Artemis

Fish4Dogs


Kolejna ważna rzecz to skład karmy.
Karmy dla małych piesków mają większą wartość energetyczną. Małe pieski rozwijają się bardzo szybko (osiągają często masę ciała psa dorosłego w wieku 9 - 11 miesięcy) , są bardzo ruchliwe i potrzebują dużo kalorii w małych dawkach. Psy małe jedzą do kilku małych posiłków dziennie. W karmach dla ras małych dawka białka może przekraczać 30%. W karmach dla psów małych wskazany jest dodatek przeciwutleniaczy.
Dla psów ras dużych sytuacja jest odwrotna psy nie mogą za szybko rosnąć bo obciąży to ich układ kostny.(osiągają masę ciała psów dorosłych w wieku 18-24 miesięcy) Karmy dla ras dużych są mniej kaloryczne. Dawka białka nie powinna przekraczać 26% a nawet 24% oraz powinna posiadać optymalną ilości minerałów ( wapnia i fosforu). Powinny zawierać białko z mięsa największej strawności (indyk, łosoś, jagnięcina) Karmy dla psów ras dużych są wzbogacone:
  • glukozaminą i chondroityną. Substancje te naturalnie występują w organizmie zwierzęcia i odpowiadają za prawidłowe działanie stawów.  
  • kwasami Omega 3, które działają przeciw zapalnie. Ważne jest także podawanie karmy zapewniającej maksymalną ochronę przewodu pokarmowego czyli zawierającą 
  • oligosacharydy (normują florę jelitową), dodatek pulpy buraczanej, która jest włóknem umiarkowanie strawnym (usprawnia jelita).
W najlepszej sytuacji są psy ras średnich (od 11 do 25 kg) i dla nich jest największy wybór karm. Mogą jeść także karmy przeznaczone dla ras dużych.
Na koniec warto wspomnieć o pojemności opakowań. Zazwyczaj karmy dla ras małych występują w mniejszych opakowaniach a dla ras dużych nawet i w 20 kg workach. Mały pies zjada ok 2 kg karmy miesięcznie, pies duży nawet do 15 kg. Wszystko oczywiście zależy od jego wielkości i aktywności. Karmy po otwarciu powinny być przechowywane w szczelnie zamkniętym pojemniku w chłodnym i przewiewnym miejscu. Otwarte opakowanie powinno się zużyć w ciągu około 1-2 miesięcy.


1 komentarz:

rawpaleo.eu pisze...

Warto wybierać taką karmę dla swojego zwierzęcia, która zapewni mu zdrowie, energię i długie życie.