Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 15 sierpnia 2016

Dlaczego kot męczy mysz przed zjedzeniem

Dlaczego kot męczy mysz przed zjedzeniem? …I inne mało znane ciekawostki o kotach

Pewnie nie raz widzieliście i zastanawialiście się, dlaczego kot, jak złapie mysz czy ptaka, to zanim go zje, meczy go aż zdobycz padnie z wysiłku? Z jednej strony jest to instynktowne zachowanie, gdyż kot nadal ma przyjemność z ponownego polowania na gryzonia, ale jest też inna przyczyna – ważniejsza. Męczona zdobyć stara się ocalić życie za wszelką cenę, a w jej mięśniach pod wpływem wysiłku wytwarza się dużo kwasu mlekowego. Ułatwia on trawienie mięsa i wspomaga naturalną florę bakteryjną przewodu pokarmowego kota. Tak naprawdę kot nie jest umyślnym sadystą, tylko przygotowuje swój posiłek tak, aby był bardziej pożywny.
Ciekawostką jest też fakt, iż koty często lubią oliwki w zalewie, która również jest zrobiona z kwasu mlekowego.

Kolejną ciekawostką jest to, iż nawet jak mysz czy ptak uratuje się z kocich pazurów i tak najczęściej jest skazany na śmierć. Powodem tego jest bakteria, która występuję w ślinie większości kotów. Ta bakteria to Pasteurella, wywołując apasterelozę. Jeśli zwierzę nie dostanie natychmiast leku, po 48 godzinach pada martwe. Niektórzy myślą, że odbierając kotu mysz lub ptaka i ratują mu życie, niestety jest to myślenie zwodnicze.
Inne mało znane ciekawostki o kotach…
  1. Dlaczego kot męczy myszyKolejna kocia bakteria to Bartonella wywołująca chorobę „Kociego pazura”. Znajduje się ona w odchodach pcheł, które dostają się pod pazury kota, gdy on się drapie. Z pazurów bezpośrednio przenosi się do rany. Często organizm sam poradzi sobie z zarażeniem po drapnięciu, ale jeśli jest osłabiony, infekcja może zakończyć się antybiotykoterapią.
  1. Koci nos jest odpowiednikiem ludzkich linii papilarnych.
    Każdy jest inny, niepowtarzalny.
  2. Jeśli myślicie, że danie kotu słodkiego ciastka sprawi mu przyjemność to jesteście w błędzie. Koty nie rozpoznają słodkiego smaku. Dla kota przyjemnym smakiem jest smak kwaśny. 
  3. Kocur niekastrowany wędruje w poszukiwaniu zdobyczy i kocicy w rui przez kilka kilometrów. Kot kastrowany trzyma się w odległości kilometra od domu. Dla kota po kastracji ważniejsze jest pilnowanie pełnej miski, niż podboje miłosne i walki o własny teren łowiecki. 
  4. >Koty nie widzą w całkowitej ciemności. Mitem jest przekonanie, iż kot widzi w ciemności. Aby widzieć, kot musi mieć źródło światła. Jeśli pomieszczenie jest pogrążone w ciemności kot nie widzi niczego. Może się jednak swobodnie poruszać w ciemności, bo ułatwiają mu to wibrysy, czyli kocie wąsy, brwi i małe włoski rosnące od spodu łapek.
  5. Kolorem, który kot widzi najlepiej jest szary, natomiast nie rozpoznaje koloru czerwonego. 
  6. Kotu do życia i prawidłowego rozwoju niezbędna jest witamina D. Koty wygrzewają się w słońcu , czerpiąc z niego witaminę D Jeśli jednak kot nie ma dostępu do słońca lub jest zimowa pora roku, powinno mu się suplementować ją w kropelkach. Źródłem witaminy D jest tran, a także olej z dzikiego łososia, np. firmy Gryzzli.
  7. Koty jedząc, poruszają szczęką w górę i w dół. Nie żują. Często połykają pokarm w całości. Kot zaczyna zjadać mysz od głowy i , kęs po kęsie pochłaniając ją w całości, gryząc kości. Gdy matka przyniesie zdobycz maluchy także zaczynają konsumpcję od głowy, wiedząc że bo mózg jest najbardziej cennym pokarmem. Bardzo często po zjedzonej myszy zostaje tylko żołądek, gdyż jest to najmniej ważna część posiłku.
Dorosły kot żyjący na wolności zjada ok. 10. myszy dziennie.

4 komentarze:

Unknown pisze...

Koty to cudowne zwierzęta i drapieżniki 😄

Justyna pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Milena pisze...
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
Anonimowy pisze...

Za mało przysmaków produkują w polsce dla psa I kota